„Słoneczna Geodezja” - nowoczesne podejście do energetyki w Powiecie Gnieźnieńskim
W siedzibie Powiatowego Zarządu Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości w Gnieźnie zakończyły się prace związane z realizacją innowacyjnego projektu „Zakup instalacji fotowoltaicznych i urządzeń wspomagających na jednym z budynków administracyjnych Starostwa Powiatowego w Gnieźnie Słoneczna Geodezja". Projekt, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020, to krok w stronę zrównoważonej energetyki i efektywności energetycznej.
Inwestycja o wartości ponad 565 tys. zł, objęła montaż instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, wymianę grzejników oraz oświetlenia. Prace modernizacyjne miały na celu przede wszystkim zwiększenie efektywności energetycznej budynku poprzez korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, budynek powiatowej Geodezji stał się jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska, a jednocześnie oszczędny dla budżetu lokalnego samorządu.
Głównym celem projektu jest przekształcenie dotychczasowego budynku przy al. Reymonta w obiekt niskoemisyjny, wykorzystujący energię ze źródeł odnawialnych. Instalacja fotowoltaiczna oraz pompa ciepła to elementy, które pomogą zminimalizować jego negatywny wpływ na środowisko i ograniczyć emisję zanieczyszczeń.
- Wprowadzenie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań energetycznych to kluczowy krok w kierunku realizacji założeń zrównoważonego rozwoju naszego regionu - mówi Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. - Projekt "Słoneczna Geodezja" przynosi nie tylko wymierne korzyści dla środowiska, ale stanowi również przełom w efektywnym gospodarowaniu zasobami. Dzięki instalacji fotowoltaicznej i pompie ciepła, wdrażamy nowe standardy, idąc śmiało w stronę gospodarki niskoemisyjnej. Wartość tej inwestycji, która sięga ponad pół miliona złotych, to wyraz naszego zaangażowania w poprawę jakości życia mieszkańców powiatu oraz warunków pracy naszego personelu. Oczekujemy znaczącego spadku kosztów utrzymania budynku, co pozytywnie wpłynie na nasz budżet. Być może Starostwo Powiatowe w Gnieźnie stanie się również przykładem dla innych urzędów. Inwestycja wpłynie pozytywnie na poprawę komfortu pracy pracowników i klientów Powiatowego Zarządu Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości. Nowoczesne rozwiązania energetyczne sprawią, że środowisko pracy stanie się bardziej ergonomiczne i przyjazne, co z kolei przyczyni się do efektywności działań całej instytucji - podkreśla starosta P. Gruszczyński.
Dzięki zaangażowaniu osób odpowiedzialnych za realizację projektu, powiatowa Geodezja dołączyła do grona instytucji wspierających poprawę jakości powietrza oraz środowiska naturalnego. To kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, który stanowi ważny wkład w globalne wysiłki na rzecz ochrony środowiska.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!