Rozmawiali o technologiach i ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami
„Technologie wspomagające – dostępem do rozwoju i nowoczesności” to temat konferencji, która odbyła się 22 marca w Centrum Kultury „Scen to dziwna” w Gnieźnie. Głównym celem wydarzenia, zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, wraz z poznańskim oddziałem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych była wspólna debata nad kondycją szeroko pojętego obszaru instytucjonalnej pomocy osobom niepełnosprawnym, a przede wszystkim niebagatelnej roli nowoczesnych technologii w życiu osób ze szczególnymi potrzebami oraz ich dostępu do innowacyjnych rozwiązań technologicznych w procesie leczenia czy rehabilitacji.
- Założeniem konferencji, którą dzięki uprzejmości pani dr Anny Skupień realizujemy wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest omówienie niebagatelnej roli technologii wspomagających w zapewnianiu dostępu do innowacji osobom niepełnosprawnym – mówiła Anna Jung, wicestarosta gnieźnieński. - Będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, zaprezentowania nowinek technologicznych oraz dyskusji na temat wyzwań związanych z tym obszarem. Dyskutować będziemy między innymi o uwarunkowaniach systemowych, ale również konkretnych przykładach nowoczesnych rozwiązań w zakresie zaopatrzenia w protezy, protetyki słuchu, mobilności pacjentów neurologicznych czy technologiach wspomagających osoby z niepełnosprawnością wzroku. Jeszcze raz z tego miejsca dziękuję dyrektor Annie Skupień za tak cenną dla nas otwartość na instytucjonalną współpracę. Dziękuję również naszym znakomitym prelegentom za przyjęcie zaproszenia do uczestnictwa w dzisiejszym spotkaniu – podkreśliła wicestarosta Anna Jung.
Spotkanie otworzył starosta Piotr Gruszczyński, który podziękował organizatorom kolejnego, znakomitego przedsięwzięcia integrującego grono specjalistów, teoretyków, praktyków oraz samych pacjentów wokół bardzo istotnej dyskusji o społecznej dostępności.
Część wykładową zainaugurowała prelekcja Anny Jung, wicestarosty gnieźnieńskiego - „Nowoczesna polityka społeczna i technologie dla osób ze szczególnymi potrzebami”. Bezpośrednim nawiązaniem do przedstawionego tematu był kolejny wykład, dotyczący przede wszystkim funkcjonowania prowadzonej przez PFRON wypożyczalni technologii wspomagających, który wygłosiła dyrektor Anna Skupień.
W dalszej części pani prof. dr hab. Dorota Hojan-Jezierska - Kierownik Zakładu Protetyki Słuchu przy Katedrze Biofizyki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, wraz z dr Olgierdem Stielerem w bardzo przystępny sposób omówili wyzwania i niezwykłe możliwości współczesnej protetyki słuchu.
Prof. dr hab. Leszek Romanowski, Kierownik Katedry i Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przybliżył natomiast słuchaczom zagadnienie dotyczące ważnej roli nowoczesnych technologii w procesie powrotu do samodzielności i codziennej aktywności.
Intersującą prelekcję, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, przedstawiła również Marta Szymanowska, kierownik Ośrodka Wsparcia i Testów w Kaliszu. Konferencję zakończyły natomiast wystąpienia pana Sławomira Strugarka – pracownika Wydziału ds. projektów PFRON, który na kanwie własnego doświadczenia przedstawił możliwości wykorzystania nowych technologii przez osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz fizjoterapeuty i przede wszystkim praktyka - Piotra Skrzyńskiego – specjalisty w zakresie rozwiązań mobilności u pacjentów neurologicznych i ortopedycznych.
Jak podkreślali zgodnie wszyscy uczestnicy spotkania, było ono znakomitym polem do rozmów i ukazania z każdej perspektywy współczesnych możliwości wsparcia nowymi technologiami osób z niepełnosprawnościami. Konferencja pozwoliła w dużej mierze na nawiązanie bezpośrednich kontaktów oraz wymianę doświadczeń pomiędzy instytucjami opieki społecznej, jednostkami naukowymi, a także samymi beneficjentami działań podejmowanych przez wspomniane podmioty.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!