"Dostępność przestrzeni społecznej stanowi fundament naszego wspólnego rozwoju" - wicestarosta Anna Jung na konferencji PFRON
11 grudnia w Poznaniu odbyła się konferencja "Wizja - Wiedza - Wsparcie czyli WWW o dostępności przestrzeni społecznej". Wydarzenie, w którym udział wzięła Anna Jung, wicestarosta gnieźnieński, zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin, którzy podzielili się swoją wiedzą na temat szeroko pojętej dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Podczas spotkania, wicestarosta Anna Jung podkreśliła konieczność nowego spojrzenia na politykę społeczną, przede wszystkim w kontekście dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- Dostępność przestrzeni społecznej stanowi fundament naszego wspólnego rozwoju - mówi Anna Jung, wicestarosta gnieźnieński. – Jednym z priorytetów w powiecie gnieźnieńskim jest umożliwienie każdemu mieszkańcowi, niezależnie od indywidualnych potrzeb, pełnowartościowego uczestnictwa w życiu społecznym. Konferencja, w której mam przyjemność uczestniczyć, to doskonała okazja do dzielenia się doświadczeniami i pomysłami, które pozwolą nam tworzyć bardziej dostępne oraz przyjazne środowisko dla lokalnej społeczności. Wierzymy, że innowacyjne podejścia i inspirujące pomysły, które tu dzisiaj usłyszymy, będą impulsem do dalszych działań na rzecz inkluzji społecznej oraz pełnej partycypacji osób ze szczególnymi potrzebami w życiu społecznym – podkreśla wicestarosta A. Jung.
Podczas konferencji skupiającej się na trzech głównych obszarach tematycznych: wizji, wiedzy i wsparciu, omówiono między innymi różne aspekty dostępności, w tym chociażby muzeów, leśnych tras wycieczkowych czy też zasad bezpiecznej ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami. Dyskutowano także na temat psychologii w dostępności oraz potencjale osób ze szczególnymi potrzebami, jako zasobu dla firm. Swoją wiedzą dzieliły się w między innymi: wieloletni pracownik socjalny i mediatorka sądowa, wicestarosta Anna Jung, specjalistka zarządzania i jakości dr Żaneta Nejman z Politechniki Poznańskiej, Mariola Olejniczak, konsultantka dostępności i Kierowniczka Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz doktor nauk ekonomicznych Katarzyna Lis z Uniwersytetu Ekonomicznego.
W ostatnim obszarze rozmów, konferencja skoncentrowała się wokół tematów związanych ze wsparciem. W tej części spotkania Marta Szymanowska i Sylwia Baranowska z Ośrodka Wsparcia i Testów w Kaliszu omówiły włączenie społeczne z wykorzystaniem zasobów OWiT. Z kolei dr Anna Skupień, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego PFRON przedstawiła programy wspierające finansowanie dostępności. Na zakończenie, Fundusz Dostępności, jako nowej możliwości likwidowania barier w budynkach zaprezentowała Ewa Dziurkiewicz z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Konferencja z pewnością stanowiła doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i inspirujących pomysłów promujących ideę dostępności przestrzeni społecznej. Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do tworzenia bardziej otwartego i dostępnego społeczeństwa.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!