BIPPiątek, 09.6.2023

Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych

Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych

Kierowcy wreszcie doczekali się długo oczekiwanych ułatwień związanych z rejestracją samochodu. Od poniedziałku można już zachować dotychczasowe numery rejestracyjne i zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na wymianie tablic. UWAGA! Możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego dotyczy tylko aut zarejestrowanych w Polsce i wyposażonych w tablice zgodnie z obowiązujących wzorem.

Od 31 stycznia 2022 r. możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a tablice są czytelne i utrzymane w należytym stanie oraz są zgodne z obowiązującym wzorem. Do rejestracji pojazdu należy przedłożyć tablice rejestracyjne do legalizacji lub wymiany oraz dokumenty wymagane na podstawie art. 72 ustawy — Prawo o ruchu drogowym.

 

Opłaty komunikacyjne przy zachowaniu dotychczasowych tablic rejestracyjnych:

Opłaty komunikacyjne za:

Samochód

Przyczepa/naczepa/
ciągnik rolniczy

Motocykl

Motorowerowe

Przed zmianą

180,50 zł

121,50 zł

121,50 zł

111,50 zł

Obecnie
(bez wydania pozwolenia czasowego)

67,00 zł

67,00 zł

67,00 zł

67,00 zł

 

– Nie ulega wątpliwości, iż dzięki wprowadzonym zmianom, kierowcy uzyskują oszczędności na poziomie kilkudziesięciu złotych związane z rejestracją różnego rodzaju pojazdów. – informuje starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński.

Co się tak naprawdę zmieniło? Tablice rejestracyjne można było zachować, ale tylko wówczas, gdy samochód był zarejestrowany w tym samym urzędzie powiatowym. Teoretycznie można więc było oszczędzić, ale skala pozostawiania numerów była niewielka, nie każdy przecież kupuje auto od sąsiada. Obecne zmiany sprawiają, że numer będzie można zachować nawet, jeśli kupi się pojazd na drugim końcu Polski.

- Co ważne, tablice niezgodne z wzorami określonymi w rozporządzeniu będą musiały być wymieniane, chodzi przede wszystkim o tablice wcześniej stosowane, tzw. „czarne tablice” oraz „białe z flagą PL”. – zaznacza dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Wojciech Krawczyk.

Wprowadzone zmiany to wynik wejścia w życia pakietu deregulacyjnego. Wchodzi on w życie etapami, co kilka miesięcy zmienia się zawarty w nim przepis lub przepisy. Kolejne zmiany wejdą w życie 4 września 2022 roku. Wówczas nie trzeba będzie płacić za nalepkę kontrolną.

 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki