BIPSobota, 03.6.2023

Historia Trzemeszna oczami kobiet

Historia Trzemeszna oczami kobiet

Już niebawem ukaże się powieść traktująca o losach mieszkańców naszego regionu, która mimo, że osadzona w historyczno-społecznych realiach Trzemeszna mówi o losach polskiej prowincji przełomu XIX i XX w. Mowa o powieści Jolanty Pietz – Sroczyńskiej „Cień zegara słonecznego” wydanej w formie książki i audiobooka. 

Wydanie książki wsparła gmina Trzemeszno, natomiast Powiat Gnieźnieński zdecydował o finansowym wsparciu audiobooka, doceniając zwłaszcza fakt, że pojawia się w nim gwara Pojezierza Gnieźnieńskiego. Powieść wydało Wydawnictwo Fundacja Duży Format w Warszawie. Powieść w sposób niezwykle emocjonalny i barwny czytają znakomici aktorzy - Stanisław Górka i Izabella Bukowska-Chądzyńska. Profesor Górka na potrzeby projektu nauczył się blubrać po naszemu, a jego nauczycielką była Maria Ciążyńska, polonistka z Gniezna. Aktor znany przede wszystkim z roli kościelnego w „Plebanii”, został zaproszony przez władze samorządowe do Trzemeszna i Gniezna na spotkania promocyjne. Na pewno przeczyta fragmenty książki, opowie o pracy nad audiobookiem, a także zaśpiewa m.in. żydowską kołysankę, która pojawiła się na płycie.

Premiera książki zaplanowana jest 17 września o godz. 18.00 w Trzemesznie w auli Szkoły Podstawowej nr 1. Natomiast dzień później, 18 września o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie w Gnieźnie, w Teatrze im. Aleksandra Fredry.

Książkę i audiobook w dobrej cenie będzie można kupić na spotkaniach autorskich, a także w księgarni internetowej Bonito.pl oraz w księgarni Świat Książki (Galeria Gniezno). „Cień zegara słonecznego” autorka będzie jesienią promować w wielu miejscach m.in. na Festiwalu Dużego Formatu w Warszawie, na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie i we Wrocławiu.

Akcja powieści toczy się w Trzemesznie i obejmuje sto lat: od połowy XIX do połowy XX wieku. Jest to opowieść o małej, zamkniętej społeczności, mocno naznaczonej przeszłością. O relacjach Polaków, Żydów i Niemców żyjących obok siebie. O delikatnym, kruchym stanie koegzystencji, podszytym lękiem i nieustannie zagrożonym. O niezwykłych kobietach, które zmagają się z własną przynależnością do tego świata i jednocześnie poczuciem wyobcowania. Nad każdą z nich wisi groźba wykluczenia.

Główna bohaterka Ida przeżywa w tym mieście sto lat. Daty, którymi opatrzono kolejne części powieści to momenty kluczowe w jej życiu. Utrata matki w wieku sześciu lat, pierwsza miłość przerwana powstaniem styczniowym, wstrząsające odkrycie na jednym ze strychów w miasteczku, aż po dramatyczne okoliczności śmierci najbliższych. Te traumatyczne doświadczenia zmuszają Idę do przedefiniowania swoich życiowych celów i w rezultacie dają nam obraz jej dojrzewania, przemiany osobowości.
Autorka powieści Jolanta Pietz, mieszka i pracuje w Trzemesznie. Ukończyła historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i jest współautorką książki Drogi do niepodległości. Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego (2008).  Pani Jolanta jest nauczycielką i socjoterapeutką, autorką sztuk teatralnych, prowadzi szkolny teatr Siódmy Dzień, nagradzany na ogólnopolskich przeglądach teatralnych. Ponadto jest inicjatorką i współorganizatorką cyklu spotkań artystyczno-literackich Spotkania z Kulturą. Powieść historyczna Cień zegara słonecznego (2019) jest jej literackim debiutem.

Audiobook „Cień zegara słonecznego” czytają dwie wybitne postaci.

Izabella Bukowska-Chądzyńska - aktorka teatralna, filmowa, dubbingowa, prezenterka telewizyjna.  Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Poznaniu, Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie oraz Szkoły Trenerów Biznesu DSMG. Od 1996 r. aktorka Teatru Polskiego w Warszawie oraz Teatru Polskiego Radia. Największą popularność przyniosła jej tytułowa rola w serialu "Mecenas Lena Barska" oraz dubbing takich filmów i gier, jak: "Flintstonowie", "Pingwiny z Madagaskaru", "Toy story", "Wiedźmin". Laureatka Nagrody im. Andrzeja Mularczyka (1996) oraz Nagrody Teatru Polskiego (1998).

prof. dr hab. Stanisław Górka - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog.  Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej  im. Al. Zelwerowicza w Warszawie. Od ukończenia w 1977 roku studiów występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie (do 2006 r.), współpracował również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Wieloletni nauczyciel w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie autorską metodą uczył studentów emisji głosu (impostacji). Widzowie pamiętają Stanisława Górkę przede wszystkim z serialu "Plebania", w którym grał rolę Zbyszka - kościelnego. W 1992 roku z inicjatywy Stanisława Górki, Wojciecha Machnickiego i Zbigniewa Rymarza powstało Towarzystwo Teatralne "Pod Górkę" - teatr specjalizujący się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. Stanisław Górka w 2011 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, w 2013 - Medalem Gloria Artis; w 2015 odebrał z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora sztuk teatralnych.
 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki