Już niebawem ukaże siÄ™ powieść traktujÄ…ca o losach mieszkaÅ„ców naszego regionu, która mimo, że osadzona w historyczno-spoÅ‚ecznych realiach Trzemeszna mówi o losach polskiej prowincji przeÅ‚omu XIX i XX w. Mowa o powieÅ›ci Jolanty Pietz – SroczyÅ„skiej „CieÅ„ zegara sÅ‚onecznego” wydanej w formie książki i audiobooka.
Wydanie książki wsparÅ‚a gmina Trzemeszno, natomiast Powiat GnieźnieÅ„ski zdecydowaÅ‚ o finansowym wsparciu audiobooka, doceniajÄ…c zwÅ‚aszcza fakt, że pojawia siÄ™ w nim gwara Pojezierza GnieźnieÅ„skiego. Powieść wydaÅ‚o Wydawnictwo Fundacja Duży Format w Warszawie. Powieść w sposób niezwykle emocjonalny i barwny czytajÄ… znakomici aktorzy - StanisÅ‚aw Górka i Izabella Bukowska-ChÄ…dzyÅ„ska. Profesor Górka na potrzeby projektu nauczyÅ‚ siÄ™ blubrać po naszemu, a jego nauczycielkÄ… byÅ‚a Maria CiążyÅ„ska, polonistka z Gniezna. Aktor znany przede wszystkim z roli koÅ›cielnego w „Plebanii”, zostaÅ‚ zaproszony przez wÅ‚adze samorzÄ…dowe do Trzemeszna i Gniezna na spotkania promocyjne. Na pewno przeczyta fragmenty książki, opowie o pracy nad audiobookiem, a także zaÅ›piewa m.in. żydowskÄ… koÅ‚ysankÄ™, która pojawiÅ‚a siÄ™ na pÅ‚ycie.
Premiera książki zaplanowana jest 17 wrzeÅ›nia o godz. 18.00 w Trzemesznie w auli SzkoÅ‚y Podstawowej nr 1. Natomiast dzieÅ„ później, 18 wrzeÅ›nia o godz. 18.00 odbÄ™dzie siÄ™ spotkanie autorskie w Gnieźnie, w Teatrze im. Aleksandra Fredry.
KsiążkÄ™ i audiobook w dobrej cenie bÄ™dzie można kupić na spotkaniach autorskich, a także w ksiÄ™garni internetowej Bonito.pl oraz w ksiÄ™garni Åšwiat Książki (Galeria Gniezno). „CieÅ„ zegara sÅ‚onecznego” autorka bÄ™dzie jesieniÄ… promować w wielu miejscach m.in. na Festiwalu Dużego Formatu w Warszawie, na MiÄ™dzynarodowych Targach Książki w Krakowie i we WrocÅ‚awiu.
Akcja powieÅ›ci toczy siÄ™ w Trzemesznie i obejmuje sto lat: od poÅ‚owy XIX do poÅ‚owy XX wieku. Jest to opowieść o maÅ‚ej, zamkniÄ™tej spoÅ‚ecznoÅ›ci, mocno naznaczonej przeszÅ‚oÅ›ciÄ…. O relacjach Polaków, Å»ydów i Niemców żyjÄ…cych obok siebie. O delikatnym, kruchym stanie koegzystencji, podszytym lÄ™kiem i nieustannie zagrożonym. O niezwykÅ‚ych kobietach, które zmagajÄ… siÄ™ z wÅ‚asnÄ… przynależnoÅ›ciÄ… do tego Å›wiata i jednoczeÅ›nie poczuciem wyobcowania. Nad każdÄ… z nich wisi groźba wykluczenia.
GÅ‚ówna bohaterka Ida przeżywa w tym mieÅ›cie sto lat. Daty, którymi opatrzono kolejne części powieÅ›ci to momenty kluczowe w jej życiu. Utrata matki w wieku szeÅ›ciu lat, pierwsza miÅ‚ość przerwana powstaniem styczniowym, wstrzÄ…sajÄ…ce odkrycie na jednym ze strychów w miasteczku, aż po dramatyczne okolicznoÅ›ci Å›mierci najbliższych. Te traumatyczne doÅ›wiadczenia zmuszajÄ… IdÄ™ do przedefiniowania swoich życiowych celów i w rezultacie dajÄ… nam obraz jej dojrzewania, przemiany osobowoÅ›ci.
Autorka powieÅ›ci Jolanta Pietz, mieszka i pracuje w Trzemesznie. UkoÅ„czyÅ‚a historiÄ™ na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i jest wspóÅ‚autorkÄ… książki Drogi do niepodlegÅ‚oÅ›ci. Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego (2008). Pani Jolanta jest nauczycielkÄ… i socjoterapeutkÄ…, autorkÄ… sztuk teatralnych, prowadzi szkolny teatr Siódmy DzieÅ„, nagradzany na ogólnopolskich przeglÄ…dach teatralnych. Ponadto jest inicjatorkÄ… i wspóÅ‚organizatorkÄ… cyklu spotkaÅ„ artystyczno-literackich Spotkania z KulturÄ…. Powieść historyczna CieÅ„ zegara sÅ‚onecznego (2019) jest jej literackim debiutem.
Audiobook „CieÅ„ zegara sÅ‚onecznego” czytajÄ… dwie wybitne postaci.
Izabella Bukowska-ChÄ…dzyÅ„ska - aktorka teatralna, filmowa, dubbingowa, prezenterka telewizyjna. Absolwentka PaÅ„stwowej SzkoÅ‚y Muzycznej I i II stopnia w Poznaniu, Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie oraz SzkoÅ‚y Trenerów Biznesu DSMG. Od 1996 r. aktorka Teatru Polskiego w Warszawie oraz Teatru Polskiego Radia. NajwiÄ™kszÄ… popularność przyniosÅ‚a jej tytuÅ‚owa rola w serialu "Mecenas Lena Barska" oraz dubbing takich filmów i gier, jak: "Flintstonowie", "Pingwiny z Madagaskaru", "Toy story", "Wiedźmin". Laureatka Nagrody im. Andrzeja Mularczyka (1996) oraz Nagrody Teatru Polskiego (1998).
prof. dr hab. StanisÅ‚aw Górka - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Absolwent PaÅ„stwowej Wyższej SzkoÅ‚y Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie. Od ukoÅ„czenia w 1977 roku studiów wystÄ™powaÅ‚ w zespole Teatru WspóÅ‚czesnego w Warszawie (do 2006 r.), wspóÅ‚pracowaÅ‚ również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, BaÅ‚tyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Wieloletni nauczyciel w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie autorskÄ… metodÄ… uczyÅ‚ studentów emisji gÅ‚osu (impostacji). Widzowie pamiÄ™tajÄ… StanisÅ‚awa GórkÄ™ przede wszystkim z serialu "Plebania", w którym graÅ‚ rolÄ™ Zbyszka - koÅ›cielnego. W 1992 roku z inicjatywy StanisÅ‚awa Górki, Wojciecha Machnickiego i Zbigniewa Rymarza powstaÅ‚o Towarzystwo Teatralne "Pod GórkÄ™" - teatr specjalizujÄ…cy siÄ™ w kameralnych formach wokalno-aktorskich. StanisÅ‚aw Górka w 2011 roku odznaczony zostaÅ‚ ZÅ‚otym Krzyżem ZasÅ‚ugi, w 2013 - Medalem Gloria Artis; w 2015 odebraÅ‚ z rÄ…k Prezydenta RP akt nadania tytuÅ‚u profesora sztuk teatralnych.