Wyjątkowe Święto Plonów
którą odprawił Ksiądz Kanonik Romuald Szczepaniak, proboszcz parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie.
Po Eucharystii, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, ulicami Kiszkowa przemaszerował, w strugach deszczu, barwny korowód, prowadzony przez zabytkowe maszyny rolnicze i samorządową orkiestrę dętą powiatu gnieźnieńskiego. W korowodzie swoje honorowe miejsce zajęły delegacje z wieńcami dożynkowymi reprezentujące organizatorów dożynek - Powiat Gnieźnieński i Gminę Kiszkowo oraz pozostałe gminy powiatu i sołectwa gminy Kiszkowo. Tuż za nimi maszerowali dożynkowi starostwie powiatowi i gminni, wraz z asystentami, oraz gospodarze święta plonów: Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński i Tadeusz Bąkowski, wójt Gminy Kiszkowo.
Skład korowodu tworzyli również przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzyści, członkowie zarządu powiatu gnieźnieńskiego, radni gminni i powiatowi, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu gnieźnieńskiego oraz zaproszeni goście, rolnicy i mieszkańcy Gminy Kiszkowo i naszego powiatu. Wśród dożynkowych gości w korowodzie znaleźli się także reprezentanci partnerskiego powiatu Teltow–Flaeming w Niemczech: Pani Silvia Fuchs – Prezes Stowarzyszenia Rolników oraz Pan Berndt Schütze – Kierownik Biura Rolnictwa Powiatu Teltow-Flaeming.
Po przemarszu, obrzędowa część dożynek odbyła się na boisku sportowym. Uroczystości święta plonów rozpoczął hymn państwowy. Po hymnie tradycyjnie na dożynkach powiatowo-gminnych odegrano hejnał Powiatu Gnieźnieńskiego.
Oficjalnego otwarcia dokonali wspólnie gospodarze dożynek – Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński oraz Tadeusz Bąkowski – wójt Gminy Kiszkowo którzy przywitali przybyłych gości dziękując jednocześnie wszystkim rolnikom za codzienną pracę i pielęgnowanie rodzinnych tradycji.
Obrzęd chleba poprowadził Zespół „Lusowiacy” z Tranowa Podgórnego. Dożynkowy chleb na ręce gospodarzy Gminy i Powiatu wręczyli starostwie tegorocznych dożynek – Bernadeta Gwiazda z Trzemżala i Józef Kuszak z Turostowa, którym towarzyszyli asystenci – Paulina Koperska ze Skiereszewa i Piotr Mądry z Trzemżala, a także Starostwie Gminni – Jolanta Paradowska ze wsi Ujazd i Błażej Smolny ze wsi Myszki.
Po znakomicie przeprowadzonych przez „Lusowiaków” uroczystościach obrzędowych rolnikom z terenu powiatu gnieźnieńskiego wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane na wniosek starosty gnieźnieńskiego i wójta Gminy Kiszkowo przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznakę honorową otrzymali:
- Andrzej Słomka - Gmina Witkowo,
- Błażej Przespolewski - Gmina Witkowo,
- Zofia Bielecka - Gmina Czerniejewo,
- Barbara Łuczak – Gmina Kiszkowo,
- Jan Zalewski - Gmina Kiszkowo,
- Zieliński Władysław - Gmina Kiszkowo,
- Ireneusz Gronowski – Gmina Kiszkowo,
- Piotr Staszczak – Gmina Kiszkowo,
- Sylwester Lisiecki – Gmina Kiszkowo,
- Tomasz Wereszczyński - Gmina Mieleszyn,
- Grzegorz Pękała - Gmina Mieleszyn,
- Zbigniew Jabłoński - Miasto Gniezno,
- Jan Wawrzyniak – Gmina Niechanowo,
- Ireneusz Chmiel - Gmina Niechanowo,
- Tomasz Jósiak - Gmina Kłecko,
- Telesfor Leśny - Gmina Gniezno,
- Józef Winiecki - Gmina Łubowo,
- Jan Wędzikowski - Gmina Łubowo,
- Michał Gwiazda - Gmina Trzemeszno,
- Stanisław Bartz - Gmina Trzemeszno.
Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński i Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński wręczyli także dyplomy uznania dla rolników przyznane przez Powiat Gnieźnieński. Wyróżnienia otrzymali:
- Przemysław Jopa – Gmina Kłecko – kategoria: hodowla trzody chlewnej,
- Artur Niklas – Gmina Kłecko – kategoria: hodowla bydła opasowego,
- Dorota i Roman Słomka – Gmina Kiszkowo – kategoria: hodowla trzody chlewnej,
- Bogumiła i Wiesław Salamon – Gmina Kiszkowo – kategoria: hodowla trzody chlewnej,
- Bartłomiej Kuster – Gmina Witkowo – kategoria: ogólnorolna,
- Anna i Jan Owczarzak – Gmina Czerniejewo – kategoria: hodowla bydła mlecznego i mięsnego,
- Zdzisław Owczarzak – Gmina Łubowo – kategoria: chów trzody chlewnej,
- Urszula i Roman Jabłońscy – Miasto Gniezno – kategoria: uprawa owoców miękkich - truskawek,
- Anna i Damian Paluch – Gmina Trzemeszno – kategoria: produkcja roślinna,
- Mieczysław Winkler – Gmina Mieleszyn – kategoria: hodowla bydła mlecznego,
- Tomasz Strzyż – Gmina Niechanowo – kategoria: ogólnorolna
- Zygmunt Lewandowski – Gmina Gniezno – kategoria: hodowla bydła mięsnego.
Podczas tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych wręczone zostały również odznaczenia i medale przyznane przez Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz wyróżnienia dla rolników z Gminy Kiszkowo. Okolicznościowy grawerton od Burmistrza Miasta i Gminy Trzemeszno otrzymał ponadto regionalista Tadeusz Panowicz.
Tegorocznym dożynkom towarzyszyły także liczne atrakcje i występy artystyczne. Specjalny zestaw gier i zabaw dla najmłodszych przygotowało stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska, które na swoim stoisku zaprezentowało również tradycyjne wywary z ziół i makiety ilustrujace ciekawostki historyczne naszego regionu. Mimo niesprzyjającej aury zabawa na kiszkowskich dożynkach trwała do późnych godzin wieczornych.