BIPSobota, 10.6.2023

Szlak Piastowski najlepszym produktem turystycznym w roku 2012

Szlak Piastowski najlepszym produktem turystycznym w roku 2012
W roku 2012 zostało przyznanych (tylko) 10 certyfikatów dla produktów zgłaszanych przez regionalne organizacje turystyczne. Ograniczenie ilości nagradzanych produktów z jednej strony wpłynęło na wyższą konkurencję, a z drugiej wymusiło wyższą jakość produktów (z korzyścią dla nich samych).

Szlak Piastowski został zgłoszony w etapie regionalnym przez Powiat Gnieźnieński. Wniosek powiatu wsparła Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”. Na etapie ogólnopolskim przy przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej wsparcie merytoryczne zapewniła Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Bez względu jednak kto był wnioskodawcą, nagroda dotyczy całego Szlaku Piastowskiego, leżącego w granicach administracyjnych województwa wielkopolskiego i kujawsko – pomorskiego.

Uroczysta gala wręczenia certyfikatów odbyła się w dniu 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczystość miała potrójny charakter: 20-lecie Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw, ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki organizowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz wręczenie certyfikatów w ramach X edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Polskiej Organizacji Turystycznej. Galę poprowadziła para znanych i lubianych dziennikarzy: Anna Karna i Maciej Orłoś, promujący jednocześnie serial podróżniczy pn. „Nie ma jak Polska”, powstający z koprodukcji z Polską Organizacją Turystyczną. Warto przypomnieć, iż nie tak dawno również i do Gniezna zagościła ekipa telewizyjna realizująca niniejszy serial. Emisja odcinka poświęconego Wielkopolsce odbędzie się w dniu 14 października (tj. w niedzielę) o godz. 13.30 w Programie I TVP.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej (www.pot.gov.pl): „Certyfikaty POT to nagroda dla wyjątkowych, atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych turystom miejsc, obiektów, imprez oraz przedsięwzięć realizowanych na poziomie regionalnym i lokalnym. Wszystkie certyfikowane produkty zostają objęte programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. Z kolei zdobywca Złotego Certyfikatu - programem specjalnym, którym jest sfinansowana przez Polską Organizację Turystyczną profesjonalna kampania promocyjna.

Kapituła tegorocznego Konkursu przyznała najlepszym produktom turystycznym 10 Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej oraz 3 wyróżnienia, a z 9 kandydatów zgłoszonych do Złotego Certyfikatu nominowała 4 produkty.”


Certyfikaty POT 2012
 • Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie
 • Kompleks termalno – narciarski Bania
 • Miasteczko Twinpigs - westernowy park rozrywki w Żorach
 • Podziemna trasa turystyczna w Rzeszowie
 • Szlak Piastowski
 • Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - szlak turystyczny po podziemiach rynku głównego
 • Świętokrzyski szlak archeo – geologiczny
 • Trasa turystyczna w kopalni soli Bochnia wzbogacona o podziemną ekspozycję multimedialną
 • Uniejów – pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne
 • Wyspa młyńska wyspą kultury (miasto Bydgoszcz)
Wyróżnienia
 • Impreza promująca region „Sabat Czarownic"
 • Kulinarne imprezy regionalne czyli dziedzictwo kulinarne Warmia Mazury Powiśle
 • Złota kraina pstrąga
Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej  2012
 Szlak Orlich Gniazd

Nominowani do Złotego Certyfikatu 2012
 
 • Centrum Słowian i Wikingów
 • Jura Park Krasiejów
 • Szlak architektury drewnianej w Małopolsce
 • Szlak Orlich Gniazd
Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny Polskiej Organizacji Turystycznej jest odpowiedzią na zachodzące cały czas zmiany w turystyce i coraz większy wzrost świadomości potrzeby podnoszenia atrakcyjności i konkurencyjności oferty turystycznej. Wprowadzenie w 2008 roku Złotego Certyfikatu dla produktu o najwyższej jakości było położeniem nacisku nie tylko na kreowanie produktu turystycznego przynoszącego korzyści turyście i przyczyniającego się do poszerzania i różnicowania oferty turystycznej, ale także na długoletnią strategię działań i ciągłość oferty turystycznej.

Warto podkreślić, iż Szlak Piastowski jako produkt sieciowy, z jasno wyznaczonymi celami działania, przyjętymi przez Radę Programowo – Naukową ds. Szlaku Piastowskiego, ma dużą szansę zdobycia za kilka lat Złotego Certyfikatu POT.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki