BIPPoniedziałek, 29.5.2023

I Gnieźnieńskie Sympozjum - IV spotkanie

I Gnieźnieńskie Sympozjum - IV spotkanie
Mija już trzeci miesiąc naszych spotkań z historią, organizowane przez nas sympozjum zakładało cztery spotkania i tak 16 czerwca, w czwartek, odbędzie się ostatni wykład z naszego cyklu. Na wykładzie będzie można dowiedzieć się o bardzo istotnym dla naszej historii momencie transformacji grodów, jako głównych środków administracyjnych, na miasta które w XIIIw. zaczęły przejmować ich rolę.

I Gnieźnieńskie Sympozjum Naukowe „Stąd Nasz Ród – Państwo Gnieźnieńskie Państwo Piastowskie”, ma na celu przybliżenie gnieźnianom wyników najnowszych badań przeprowadzonych na terenie Gniezna i okolic. Zaproszeni przez nas specjaliści przybliżą nam rangę i historię miejsca z którego się wywodzimy. Podzielą się wiedzą o najnowszych i najciekawszych badaniach naszych ziem. Często jest tak ,że zapominamy jak wiele cennych i ciekawych miejsc mamy na wyciągnięcie ręki. Ważne jest też by budować głównie wśród młodych osób tzw. lokalny patriotyzm podkreślając i ukazując ,że miejsce z którego pochodzimy jest najważniejszym historycznie rejonem naszego kraju. To tutaj wszystko się zaczęło i to na tych ziemiach tworzyły się zalążki naszego Państwa. Trzeba o tym pamiętać – zwłaszcza gdy od jakiegoś czasu dochodzi do „przekrzykiwania” się w mediach co było ważniejsze Poznań czy Gniezno. Nie warto wchodzić dalej w tą polemikę gdyż już wiele mówiono na temat rangi obu tych miejsc – jedno jest pewne nie możemy zapominać skąd pochodzimy i jak ważną rolę w kreowaniu naszego Państwa zajęły ziemie z których pochodzimy. To cel naszego sympozjum, które mamy nadzieję będzie coroczną imprezą skupiającą różnych specjalistów z dziedzin takich jak historia, archeologia czy turystyka.

Naszym czwartym i ostatnim prelegentem będzie Pan dr Maciej Przybył – historyk, pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, łączy w praktyce badania interdyscyplinarne archeologiczno-historyczne. Wieloletni członek ekspedycji archeologicznej w Łeknie. Autor szeregu artykułów dotyczących okresu średniowiecza, a przede wszystkim monografii poświęconych Władysławowi Laskonogiemu i Mieszkowi III Staremu.

Podstawą osadnictwa we wczesnym średniowieczu są grody. To wokół nich organizowało się ówczesne życie. W X wieku były to centralne miejsca w tworzącym się państwie Piastów. Obok grodów centralnych (w tym Gniezna, Ostrowa Lednickiego czy Poznania) powstawały także ośrodki o mniejszej randze. Ale zawsze stanowiły one właśnie centralny punkt dla lokalnego osadnictwa. W XI wieku po kryzysie państwa organizacja grodowa odżyła. Aczkolwiek centrum państwa przeniosło się do Małopolski. Jednocześnie grodom zaczęto nadawać inne znaczenie. W wieku XIII grody zaczęły upadać, ich znaczenie spadło niemal zupełnie. A w końcu przestały funkcjonować. Co legło u źródeł tego upadku? Historycy nie do końca potrafią wyjaśnić to zjawisko. Jak to się stało, iż rolę grodów (jako ośrodków władzy, administracji, centrów osadnictwa) przejęły miasta?

Zapraszamy więc serdecznie już 16 czerwca (czwartek) na wykład do sali 1.27 ( pierwsze piętro) w Kolegium Europejskim w Gnieźnie na godzinę 17:00 – wstęp wolny.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki