BIPCzwartek, 01.6.2023

Konstytucja 3 Maja – płomień wolności Polaków

Konstytucja 3 Maja – płomień wolności Polaków
Starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski przywołując historyczny kontekst Ustawy Zasadniczej z 1791 roku, zwrócił uwagę na jej uniwersalny charakter, wskazując analogię między przeszłymi i współczesnymi wydarzeniami rozgrywającymi się na naszej scenie politycznej:

Spotykamy się dziś, by czcić jedno z największych narodowych świąt Polaków: uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która jak ją określił Norman Davis, jest ,,wcieleniem wszystkiego, co w przeszłości Polski było oświecone i postępowe; pomnikiem wystawionym woli narodu życia w niepodległości; nieprzemijającym oskarżeniem tyranii mocarstw rozbiorowych’’.

Konstytucja 3 Maja to ponadczasowy dowód polskiej wielkości, nowoczesności i patriotyzmu. Nie była ona jednak przyjmowana przy ogólnym poparciu sejmu. Gdyby przetransponować dyskusję na grunt współczesny, usłyszelibyśmy pewnie, że autorzy konstytucji dzielą Polaków na patriotów i nie patriotów, że posługują się mową nienawiści, że ograniczają prawa jednostki. Historia dowiodła jednak, że dokonali wiekopomnego dzieła, że posługiwali się nie językiem nienawiści, lecz troski o państwo, za co dziękowały im i dziękują nadal kolejne pokolenia Polaków, że nie podzielili Polaków, lecz zjednoczyli w przekonaniu, że ich kraj może być silny i niepodległy. Być może gdyby konstytucja przyjęta była kilkanaście, kilkadziesiąt lat wcześniej, Polacy nie musieliby o tę niepodległość i pozycję na arenie międzynarodowej nieustannie walczyć. I nie chodzi tylko o walkę zbrojną, bo dziś prawdziwie niepodległe państwo to państwo silne gospodarczo. Dziś niepodległa Polska to państwo podmiotowe, dbające o swoje interesy i swoich obywateli, to państwo z którego zdaniem liczą się inni. O takie państwo walczyły pokolenia romantyków i pozytywistów – różniących się w sposobach działania, lecz równie troszczących się o ojczyznę.

Choć nasza sytuacja jest o wiele lepsza, niż tych pokoleń, bo żyjemy w wolnym kraju, należymy do międzynarodowych struktur: Unii Europejskiej i NATO, nie zwalnia nas to z ciągłej troski o Ojczyznę.

Wydaje się, że współcześnie, by czynić z Polski kraj coraz bardziej silny, konieczne jest połączenie pierwiastka romantycznego wizjonerstwa, odwagi i wiary w niemożliwe z pozytywistyczną ideą pracy organicznej. ,,Gdyby w Polsce nie było romantyzmu, to prawdopodobnie dziś nadal siedzielibyśmy w Pałacu Namiestnikowskim’’ – powiedział w jednym z wywiadów tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński. Prezydent dodał nawet, że ,,Pod tą szerokością geograficzną i w takich czasach, w jakich żyjemy, romantyzm sprawdza się znacznie lepiej niż pozytywizm’’. Cytuję prezydenta Kaczyńskiego, gdyż po pierwsze mottem jego prezydentury była walka o silną i niezależną Polskę, a patriotyzm wartością najważniejszą, a po drugie trudno nie odnieść się w dniu narodowego święta do narodowej tragedii, którą ciągle opłakujemy. W niezwykle symbolicznym miejscu i czasie Polska po raz kolejny złożyła ofiarę ze swych najlepszych synów i córek. A ich krew wykrzyczała całemu światu katyńską prawdę. Czy była potrzebna aż taka ofiara? Nie wiem, czy kiedykolwiek na to pytanie zyskamy odpowiedź. Powinniśmy się raczej zastanawiać nad tym, jak przekuć tę tragedię w narodowe dobro i jak wypełniać pozostawiony nam przez ofiary smoleńskiej katastrofy testament. Wydarzenia z 10 kwietnia obudziły w polskim narodzie uśpione poczucie jedności i dumy narodowej, wyrwały z chocholego tańca niemocy. Przebudzone społeczeństwo stanęło gotowe do wyrażania swojego zdania, decydowania o sobie i o swym kraju, do krytycznej analizy wtłaczanych mu interpretacji. To wróży dobrze polskiej demokracji, bo tylko wtedy spełnia ona swą rolę, gdy demos, czyli lud jest światły, świadomy swoich wyborów. W rękach polskiego społeczeństwa jest teraz ,,złoty róg’’. Co z nim zrobi – o tym napisze historia.

Utrzymaną w tonie dostojeństwa część uroczystości zakończył apel pamięci poświęcony twórcom i obrońcom konstytucji, a złożone pod pomnikiem Bolesława Chrobrego wiązanki kwiatów stały się wyrazem hołdu dla bohaterów przeszłości.

Do gnieźnieńskiej tradycji obchodów Święta Konstytucji należy też wieczorne, patriotyczne śpiewanie. W tym roku gnieźnianie wspólnie z wrocławskim kabaretem „Elita” próbowali na Rynku swoich wokalnych sił w patriotycznym repertuarze zawartym w wydanym w 2 tys. egzemplarzy okolicznościowym śpiewniku. Obok symbolicznych pieśni patriotycznych z rodu „niosących płomień”, takich jak „Mazurek Dąbrowskiego” i „Rota”, pojawiły się powszechnie znane piosenki także jednoznacznie kojarzące się z naszą przeszłością narodową – „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Siekiera, motyka”. W drugim już wydaniu „Śpiewnika pieśni i piosenek patriotycznych” znalazło się też kilka mało znanych tekstów „żołnierzy wyklętych” - z polskiego podziemia niepodległościowego, stawiających w latach 1944-1963 zbrojny opór próbie sowietyzacji kraju. (…) Wielu z nich zginęło lub zostało zamordowanych, natomiast ci, którzy ocaleli byli przetrzymywani w więzieniach komunistycznych i torturowani – przypomniał starosta Krzysztof Ostrowski, który wraz z przewodniczącą Danutą Winiarską, zapraszał zebranych do wspólnego śpiewu.

Wykonawcom akompaniował zespół uczniów Gnieźnieńskiej Szkoły Muzycznej. Do patriotycznego śpiewania włączyli się także Laureaci Przeglądu Twórczości Patriotycznej „Dla Ciebie, Polsko”, którzy podczas koncertu odebrali swoje nagrody.

Chłód poniedziałkowego wieczoru ogrzał duch majowej Konstytucji - „płomień wolności Polaków”.


Załącznik:
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki