BIPCzwartek, 01.6.2023

Konstytucja 3 Maja – pÅ‚omieÅ„ wolnoÅ›ci Polaków

Konstytucja 3 Maja – pÅ‚omieÅ„ wolnoÅ›ci Polaków
Starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski przywołując historyczny kontekst Ustawy Zasadniczej z 1791 roku, zwrócił uwagę na jej uniwersalny charakter, wskazując analogię między przeszłymi i współczesnymi wydarzeniami rozgrywającymi się na naszej scenie politycznej:

Spotykamy siÄ™ dziÅ›, by czcić jedno z najwiÄ™kszych narodowych Å›wiÄ…t Polaków: uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która jak jÄ… okreÅ›liÅ‚ Norman Davis, jest ,,wcieleniem wszystkiego, co w przeszÅ‚oÅ›ci Polski byÅ‚o oÅ›wiecone i postÄ™powe; pomnikiem wystawionym woli narodu życia w niepodlegÅ‚oÅ›ci; nieprzemijajÄ…cym oskarżeniem tyranii mocarstw rozbiorowych’’.

Konstytucja 3 Maja to ponadczasowy dowód polskiej wielkoÅ›ci, nowoczesnoÅ›ci i patriotyzmu. Nie byÅ‚a ona jednak przyjmowana przy ogólnym poparciu sejmu. Gdyby przetransponować dyskusjÄ™ na grunt współczesny, usÅ‚yszelibyÅ›my pewnie, że autorzy konstytucji dzielÄ… Polaków na patriotów i nie patriotów, że posÅ‚ugujÄ… siÄ™ mowÄ… nienawiÅ›ci, że ograniczajÄ… prawa jednostki. Historia dowiodÅ‚a jednak, że dokonali wiekopomnego dzieÅ‚a, że posÅ‚ugiwali siÄ™ nie jÄ™zykiem nienawiÅ›ci, lecz troski o paÅ„stwo, za co dziÄ™kowaÅ‚y im i dziÄ™kujÄ… nadal kolejne pokolenia Polaków, że nie podzielili Polaków, lecz zjednoczyli w przekonaniu, że ich kraj może być silny i niepodlegÅ‚y. Być może gdyby konstytucja przyjÄ™ta byÅ‚a kilkanaÅ›cie, kilkadziesiÄ…t lat wczeÅ›niej, Polacy nie musieliby o tÄ™ niepodlegÅ‚ość i pozycjÄ™ na arenie miÄ™dzynarodowej nieustannie walczyć. I nie chodzi tylko o walkÄ™ zbrojnÄ…, bo dziÅ› prawdziwie niepodlegÅ‚e paÅ„stwo to paÅ„stwo silne gospodarczo. DziÅ› niepodlegÅ‚a Polska to paÅ„stwo podmiotowe, dbajÄ…ce o swoje interesy i swoich obywateli, to paÅ„stwo z którego zdaniem liczÄ… siÄ™ inni. O takie paÅ„stwo walczyÅ‚y pokolenia romantyków i pozytywistów – różniÄ…cych siÄ™ w sposobach dziaÅ‚ania, lecz równie troszczÄ…cych siÄ™ o ojczyznÄ™.

Choć nasza sytuacja jest o wiele lepsza, niż tych pokoleń, bo żyjemy w wolnym kraju, należymy do międzynarodowych struktur: Unii Europejskiej i NATO, nie zwalnia nas to z ciągłej troski o Ojczyznę.

Wydaje siÄ™, że współczeÅ›nie, by czynić z Polski kraj coraz bardziej silny, konieczne jest połączenie pierwiastka romantycznego wizjonerstwa, odwagi i wiary w niemożliwe z pozytywistycznÄ… ideÄ… pracy organicznej. ,,Gdyby w Polsce nie byÅ‚o romantyzmu, to prawdopodobnie dziÅ› nadal siedzielibyÅ›my w PaÅ‚acu Namiestnikowskim’’ – powiedziaÅ‚ w jednym z wywiadów tragicznie zmarÅ‚y prezydent Lech KaczyÅ„ski. Prezydent dodaÅ‚ nawet, że ,,Pod tÄ… szerokoÅ›ciÄ… geograficznÄ… i w takich czasach, w jakich żyjemy, romantyzm sprawdza siÄ™ znacznie lepiej niż pozytywizm’’. CytujÄ™ prezydenta KaczyÅ„skiego, gdyż po pierwsze mottem jego prezydentury byÅ‚a walka o silnÄ… i niezależnÄ… PolskÄ™, a patriotyzm wartoÅ›ciÄ… najważniejszÄ…, a po drugie trudno nie odnieść siÄ™ w dniu narodowego Å›wiÄ™ta do narodowej tragedii, którÄ… ciÄ…gle opÅ‚akujemy. W niezwykle symbolicznym miejscu i czasie Polska po raz kolejny zÅ‚ożyÅ‚a ofiarÄ™ ze swych najlepszych synów i córek. A ich krew wykrzyczaÅ‚a caÅ‚emu Å›wiatu katyÅ„skÄ… prawdÄ™. Czy byÅ‚a potrzebna aż taka ofiara? Nie wiem, czy kiedykolwiek na to pytanie zyskamy odpowiedź. PowinniÅ›my siÄ™ raczej zastanawiać nad tym, jak przekuć tÄ™ tragediÄ™ w narodowe dobro i jak wypeÅ‚niać pozostawiony nam przez ofiary smoleÅ„skiej katastrofy testament. Wydarzenia z 10 kwietnia obudziÅ‚y w polskim narodzie uÅ›pione poczucie jednoÅ›ci i dumy narodowej, wyrwaÅ‚y z chocholego taÅ„ca niemocy. Przebudzone spoÅ‚eczeÅ„stwo stanęło gotowe do wyrażania swojego zdania, decydowania o sobie i o swym kraju, do krytycznej analizy wtÅ‚aczanych mu interpretacji. To wróży dobrze polskiej demokracji, bo tylko wtedy speÅ‚nia ona swÄ… rolÄ™, gdy demos, czyli lud jest Å›wiatÅ‚y, Å›wiadomy swoich wyborów. W rÄ™kach polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa jest teraz ,,zÅ‚oty róg’’. Co z nim zrobi – o tym napisze historia.

Utrzymaną w tonie dostojeństwa część uroczystości zakończył apel pamięci poświęcony twórcom i obrońcom konstytucji, a złożone pod pomnikiem Bolesława Chrobrego wiązanki kwiatów stały się wyrazem hołdu dla bohaterów przeszłości.

Do gnieźnieÅ„skiej tradycji obchodów ÅšwiÄ™ta Konstytucji należy też wieczorne, patriotyczne Å›piewanie. W tym roku gnieźnianie wspólnie z wrocÅ‚awskim kabaretem „Elita” próbowali na Rynku swoich wokalnych siÅ‚ w patriotycznym repertuarze zawartym w wydanym w 2 tys. egzemplarzy okolicznoÅ›ciowym Å›piewniku. Obok symbolicznych pieÅ›ni patriotycznych z rodu „niosÄ…cych pÅ‚omieÅ„”, takich jak „Mazurek DÄ…browskiego” i „Rota”, pojawiÅ‚y siÄ™ powszechnie znane piosenki także jednoznacznie kojarzÄ…ce siÄ™ z naszÄ… przeszÅ‚oÅ›ciÄ… narodowÄ… – „Przybyli uÅ‚ani”, „Wojenko, wojenko”, „Siekiera, motyka”. W drugim już wydaniu „Åšpiewnika pieÅ›ni i piosenek patriotycznych” znalazÅ‚o siÄ™ też kilka maÅ‚o znanych tekstów „żoÅ‚nierzy wyklÄ™tych” - z polskiego podziemia niepodlegÅ‚oÅ›ciowego, stawiajÄ…cych w latach 1944-1963 zbrojny opór próbie sowietyzacji kraju. (…) Wielu z nich zginęło lub zostaÅ‚o zamordowanych, natomiast ci, którzy ocaleli byli przetrzymywani w wiÄ™zieniach komunistycznych i torturowani – przypomniaÅ‚ starosta Krzysztof Ostrowski, który wraz z przewodniczÄ…cÄ… DanutÄ… WiniarskÄ…, zapraszaÅ‚ zebranych do wspólnego Å›piewu.

Wykonawcom akompaniowaÅ‚ zespół uczniów GnieźnieÅ„skiej SzkoÅ‚y Muzycznej. Do patriotycznego Å›piewania włączyli siÄ™ także Laureaci PrzeglÄ…du TwórczoÅ›ci Patriotycznej „Dla Ciebie, Polsko”, którzy podczas koncertu odebrali swoje nagrody.

Chłód poniedziaÅ‚kowego wieczoru ogrzaÅ‚ duch majowej Konstytucji - „pÅ‚omieÅ„ wolnoÅ›ci Polaków”.


Załącznik:




















drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki