BIPSobota, 10.6.2023

Amazonki szansą dla chorych na raka

Amazonki szansą dla chorych na raka
Rak gruczołu sutkowego jest jednym z najdawniej poznanych przez człowieka nowotworów. Przełom w jego leczeniu nastąpił jednak dopiero w XVII wieku, gdy chirurdzy powiązali rozsiew choroby z układem chłonnym. Do metod leczenia tego nowotworu należy Zabieg Halsteda. Życie po mastektomii stanowi jednak dla kobiet nią dotkniętych poważny problem psychologiczny. Szczególny terapeutyczny wymiar zyskały więc powstałe na całym świecie Stowarzyszenia Amazonek. Gnieźnieńskie Stowarzyszenie zawiązało się we wrześniu 2005 roku z inicjatywy dyrektorki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Wandy Kujawy i prowadzi swą działalność edukacyjno – terapeutyczną bardzo prężnie, czego przykładem może być zorganizowany 7 października mityng. Członkinie gnieźnieńskiego stowarzyszenia zachęcały kobiety do regularnego badania piersi, przytoczyły też zatrważające dane statystyczne: „W Polsce co roku ok. 12 tysięcy kobiet dowiaduje się o tym, że ma raka piersi, a aż 5 tys. z nich umiera, najczęściej dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza. W tej grupie 10 procent stanowią Wielkopolanki, coraz częściej ofiarami są kobiety młode”.

Na znak solidarności z Amazonkami w marszu, który przeszedł przez Rynek, ulicami Bolesława Chrobrego oraz Mieszka I, wzięły również udział uczennice I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Medycznego Studium Zawodowego. Wspomagał swoją obecnością uczestniczki, jako jeden z nielicznych mężczyzn, wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak.

Nie wolno tej choroby ignorować ani się jej bać – mówiła Krystyna Lubińska-Palicka, prezes Stowarzyszenia Amazonek w Gnieźnie. – Dlatego pomagamy sobie nawzajem. Mamy wsparcie ze strony psychologa, rehabilitantki oraz położnej. Dwie członkinie stowarzyszenia zostały przeszkolone i mają uprawnienia służby pomocniczej w szpitalach onkologicznych. Mamy prawo rozmawiać z pacjentkami przed i po operacji. Kobiety nie zawsze są świadome tego, co im się należy – zakończyła prezes stowarzyszenia.

Natomiast Zenona Golc poruszyła kwestię dostępu kobiet do badań profilaktycznych oraz braku specjalistycznego wsparcia dla osób po mastektomii. Mityng zakończył wykład doktora Dariusza Godlewskiego, dyrektora Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu - w Auli Królewskiej Medycznego Studium Zawodowego.

Do końca tego roku mieszkanki regionu będą miały jeszcze okazję wziąć udział w prelekcji na temat zagrożeń rakiem szyjki macicy oraz skorzystać ze szkolenia umiejętności kontroli własnego ciała i wykonywania techniki masażu.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki