BIPWtorek, 30.5.2023

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Powstańców Wielkopolskich

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Powstańców Wielkopolskich

Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu parafialnym w Czerniejewie, gdzie odsłonięto odnowiony Pomnik Powstańców Wielkopolskich, natomiast w Urzędzie Miejskim gminy Czerniejewo uczniowie z tutejszego gimnazjum zaprezentowali program artystyczny ukazujący drogę, którą nasi przodkowie musieli pokonać aby Rzeczpospolita Polska odzyskała niepodległość.

Swoimi refleksjami na temat powstania podzielił się także włodarz powiatu gnieźnieńskiego.
- Myślę, że ten dzień jest bardzo ważny dla społeczności lokalnej. Zastanawiałem się, czym dla mnie jest powstanie wielkopolskie. Podzielę się z Państwem swoimi przemyśleniami. Pierwsze, to takie, że jednostka może tworzyć historię. Jednostka, jako grupa społeczna. Proszę zobaczyć, że jest 1918 rok, armie okupacyjne są pokonane, ale nadal na terenie Wielkopolski są liczne, uzbrojone i wcale nie myślą oddawać Polski Polakom. Ci jednak chwycili za broń i spowodowali, że Wielkopolska w dużej mierze, była w granicach Polski jako II Rzeczpospolita. To stwarza dla mnie pozytywny przykład, że taka jednostka może kierować historią świata i Polski - mówił Krzysztof Ostrowski.
- Pięć pokoleń bez narodu, bez instytucji państwa, bez ziemi, bez języka, bez prawa do decydowania o własnym losie. Wielkopolska tak naprawdę przetrwała tylko w sercach i umysłach, poprzez kultywowanie swojej historii. Jest to czas największego rozwoju kultury w dziejach 1000-letniego państwa polskiego. Poezja, sztuka, teatr, muzyka. Tam właśnie przetrwał naród polski, a w 1918 roku młodzież była gotowa do zrywu niepodległościowego – podkreślił starosta.
- Żyjemy na szczęście w czasach, kiedy myślę, że nie musimy się obawiać agresji zewnętrznej, tej klasycznej agresji militarnej. Muszę jednak powiedzieć, że ostatnie wydarzenia w Gruzji tą wiarą zachwiały. Niemniej jednak grozi nam coś innego, jako narodowi polskiemu. Grozi nam dobrowolna utrata tożsamości narodowej, poprzez niekultywowanie naszej historii. Jeżeli rzeczywiście nie będziemy pamiętać o historii, to na pytanie: „Kim jesteś?”, odpowiemy – Polakiem. Ale Polakiem to znaczy kim? Naród bez historii, to naród bez przyszłości. Jeżeli chcemy zbudować dla swoich dzieci, wnuków dobrą przyszłość, pragniemy zapewnić im należyte miejsce w świecie, to musimy pamiętać o historii.
- Składam serdeczne słowa podziękowania dla pani Burmistrz Danuty Grychowskiej, dla całej Rady, wszystkich sponsorów, pana Rajmunda Gąsiorka, ale także dla młodzieży i wychowawców za ten cały trud, którym włożyli swoją cegiełkę, na to czym Polska żyje i czym powinna żyć
- zakończył starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski.

Obecna na uroczystościach przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Danuta Winiarska wskazała, iż ,,ktoś kiedyś powiedział, że państwo będzie tak długo trwało, jak długo będzie kultywowana pamięć o tych, którzy polegli w walce o naszą wolność i niepodległość.

Danuta Winiarska zapewniła, że Rada Powiatu Gnieźnieńskiego również pamięta o 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego i w związku z tym ważnym wydarzeniem, dnia 28 grudnia organizuje wspólnie z Radą Miasta Gniezna uroczystą sesję w teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

Marcin Puk
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki