Oprócz spraw zwiÄ…zanych z gospodarkÄ… rozmawiano również na temat rolnictwa, programu Sapard, recyclingu i biogazów.
Spotkanie byÅ‚o kontynuacjÄ… wizyty delegacji wÅ‚oskiej, która miaÅ‚a miejsce pod koniec sierpnia 2003 roku w Powiecie GnieźnieÅ„skim. Już wówczas dyskutowano na temat możliwość zatrudnienia osób bezrobotnych we WÅ‚oszech.
Na spotkaniu strona wÅ‚oska przedstawiÅ‚a dwa projekty dotyczÄ…ce zatrudnienia polskich pracowników i firm w sektorze budowlanym oraz w sektorze rolniczym do zbioru owoców.
Pierwsza propozycja dotyczyÅ‚a uruchomienia pilotażowego programu pod nazwÄ… "Wprowadzenie firm polskich na wÅ‚oski rynek budowlany". Na ukoÅ„czeniu sÄ… prace nad vademecum, okreÅ›lajÄ…cym warunki, które winny speÅ‚nić firmy polskie aby uzyskać zlecenie ze strony wÅ‚oskiej.
Druga propozycja to realizacja projektu realizowanego przez trzy strony z WÅ‚och, Niemiec i Polski a dofinansowanego ze Å›rodków Unii Europejskiej. Do 10 listopada 2003 roku strona wÅ‚oska ma zÅ‚ożyć w Brukseli projekt zakÅ‚adajÄ…cy powstanie sieci wspóÅ‚pracy regionów ze wspomnianych krajów. Ustalenia tego projektu zakÅ‚adajÄ… również przeanalizowanie wszystkich warunków do speÅ‚nienia przez polskie firmy i wyselekcjonowanie grup pracowników, którzy mogliby pracować na terenie wspóÅ‚pracujÄ…cych krajów.
Oba projekty zakÅ‚adajÄ… konieczność przeszkolenia przyszÅ‚ych pracowników w ramach nauki jÄ™zyka obcego. Projekty bÄ™dÄ… realizowane najwczeÅ›niej na wiosnÄ™ 2004 roku.
Delegacja wÅ‚oska zgÅ‚osiÅ‚a również możliwość zatrudnienia pracowników z Powiatu GnieźnieÅ„skiego przy zbiorach owoców we WÅ‚oszech. WÅ‚osi zwrócili siÄ™ do strony polskiej z tÄ… propozycjÄ…, doceniajÄ…c kwalifikacje pracowników z Polski. PropozycjÄ™ wspóÅ‚pracy w tym zakresie wysunęło zrzeszenie firm rolniczych "CENTURIA" z Prowincji Di Forli-Cesena, które zainteresowane jest zatrudnieniem Polaków w gospodarstwach wchodzÄ…cych w jego skÅ‚ad.
Na zakoÅ„czenie spotkania obie strony przyjęły harmonogram dziaÅ‚ania, majÄ…cy na celu uzgodnienie wspólnych procedur wdrożenia w/w projektów.
Przypomnijmy, Prowincja Di Forli-Cesena leży w póÅ‚nocno-wschodniej części regionu Emilia-Romagna, pomiÄ™dzy Morzem Adriatyckim i Apeninami. Zajmuje powierzchniÄ™ 2,376 km 2. W prowincji, na terenie 30 gmin, zamieszkuje 362 tys. mieszkaÅ„ców. Na 100 mieszkaÅ„ców przypada 11 przedsiÄ™biorstw. Dochód na jednego mieszkaÅ„ca w skali roku wynosi 21 tys. euro, co plasuje ProwincjÄ™ Di Forli-Cesena na 6-tym miejscu wÅ›ród wszystkich prowincji w regionie Emilia-Romagna. Bezrobocie w caÅ‚ym regionie osiÄ…ga poziom minimalny i oscyluje na poziomie 3,3 %, podczas, gdy w caÅ‚ych WÅ‚oszech bezrobocie wynosi 9 % (wg danych z 1999 roku). GÅ‚ównymi dziaÅ‚ami gospodarki sÄ…: turystyka, rolnictwo, mechanika, informatyka oraz usÅ‚ugi. Dość mocno rozwijajÄ… siÄ™ takie branże jak: poÅ„czosznictwo, przemysÅ‚ zwiÄ…zany z modÄ… oraz produkcja mebli tapicerowanych.