Aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednoczeÅ›nie, zwane polipragmazjÄ…, zwiÄ™ksza ryzyko wystÄ…pienia groźnych powikÅ‚aÅ„ i wzajemnych interakcji.
Polipragmazja, nazywana też wielolekowoÅ›ciÄ…, to przyjmowanie co najmniej piÄ™ciu leków jednoczeÅ›nie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które sÄ… obciążone chorobami przewlekÅ‚ymi, np. cukrzycÄ…, nadciÅ›nieniem tÄ™tniczym, niewydolnoÅ›ciÄ… krążenia. Eksperci podkreÅ›lajÄ… starzenie siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa i równoczesne wydÅ‚użanie życia sprawiajÄ…, że polipragmazja pozostajÄ…ca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.
Raport „NFZ o zdrowiu - Polipragmazja” szczegóÅ‚owo opisuje zjawisko wielolekowoÅ›ci z polskiej perspektywy. Fundusz przywoÅ‚uje dane z 2018 roku mówiÄ…ce o liczbie wykupionych substancji czynnych. Im jest ona wiÄ™ksza w krótkim czasie, tym wyższe jest ryzyko istnienia nieprawidÅ‚owej polipragmazji. Najbardziej zagrożone niepożądanymi reakcjami sÄ… osoby, które w ciÄ…gu miesiÄ…ca od zrealizowania pierwszej recepty w 2018 roku wykupiÅ‚y ponad 20 substancji czynnych. Takich pacjentów byÅ‚o ponad 300.
Pięć zasad, które zmniejszÄ… ryzyko niepożądanych skutków przyjmowania wielu leków*:
Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego zawsze informuj swojego lekarza o zażywanych lekach.
*ŹródÅ‚o: Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
Zachęcamy do lektury broszury informacyjnej oraz do zapoznania się z materiałem filmowym.