BIPCzwartek, 08.6.2023

Åšroda z profilaktykÄ… - Polipragmazja - kiedy leki szkodzÄ…

Aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednoczeÅ›nie, zwane polipragmazjÄ…, zwiÄ™ksza ryzyko wystÄ…pienia groźnych powikÅ‚aÅ„ i wzajemnych interakcji.

Polipragmazja, nazywana też wielolekowoÅ›ciÄ…, to przyjmowanie co najmniej piÄ™ciu leków jednoczeÅ›nie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które sÄ… obciążone chorobami przewlekÅ‚ymi, np. cukrzycÄ…, nadciÅ›nieniem tÄ™tniczym, niewydolnoÅ›ciÄ… krążenia. Eksperci podkreÅ›lajÄ… starzenie siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa i równoczesne wydÅ‚użanie życia sprawiajÄ…, że polipragmazja pozostajÄ…ca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

Raport „NFZ o zdrowiu - Polipragmazja” szczegóÅ‚owo opisuje zjawisko wielolekowoÅ›ci z polskiej perspektywy. Fundusz przywoÅ‚uje dane z 2018 roku mówiÄ…ce o liczbie wykupionych substancji czynnych. Im jest ona wiÄ™ksza w krótkim czasie, tym wyższe jest ryzyko istnienia nieprawidÅ‚owej polipragmazji. Najbardziej zagrożone niepożądanymi reakcjami sÄ… osoby, które w ciÄ…gu miesiÄ…ca od zrealizowania pierwszej recepty w 2018 roku wykupiÅ‚y ponad 20 substancji czynnych. Takich pacjentów byÅ‚o ponad 300.

Pięć zasad, które zmniejszÄ… ryzyko niepożądanych skutków przyjmowania wielu leków*:

  1. Zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować siÄ™ wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.
  2. Kiedy idziesz do lekarza (każdego) pokaż mu aktualny spis swoich leków.
  3. Każdorazowo informuj swojego gÅ‚ównego lekarza prowadzÄ…cego o innych wizytach i o wynikajÄ…cych z nich zaleceniach. Nawet nie pytany, informuj lekarzy wszystkich specjalnoÅ›ci o tym, że leczysz siÄ™ przewlekle.
  4. Nie zażywaj leków polecanych przez sÄ…siada czy rodzinÄ™, bez konsultacji z Twoim lekarzem. To co im pomogÅ‚o, Tobie może zaszkodzić. Dobrym przykÅ‚adem sÄ… leki przeciwbólowe i przeciwprzeziÄ™bieniowe o różnych nazwach handlowych i podobnym skÅ‚adzie, których łączne stosowanie może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
  5. Przyjmowanie licznych leków bywa konieczne. Czasem ratuje życie. Zawsze może wywoÅ‚ać trudne do przewidzenia powikÅ‚ania.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego zawsze informuj swojego lekarza o zażywanych lekach.

*ŹródÅ‚o: Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

 ZachÄ™camy do lektury broszury informacyjnej oraz do zapoznania siÄ™ z materiaÅ‚em filmowym.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki