BIPPiÄ…tek, 02.6.2023

Środa z profilaktyką - profilaktyka zdrowego mężczyzny - nowotwory męskie

Mężczyźni niestety częściej niż kobiety zaniedbujÄ… swoje zdrowie. ZgÅ‚aszajÄ… siÄ™ do lekarza, kiedy wystÄ…piÄ… dolegliwoÅ›ci bólowe. Wielu panów nie przeprowadza regularnych badaÅ„ profilaktycznych. A tymczasem choroby ukÅ‚adu moczowo-pÅ‚ciowego dotykajÄ…, co trzeciego mężczyznÄ™, w tym coraz częściej nowotwory. Jak zmniejszyć ryzyko jego wystÄ…pienia?

Nowotwory męskie, co kryje się pod tym pojęciem?

WÅ›ród nich wyróżniamy nowotwory:

• mÄ™skich narzÄ…dów rodnych, takie jak rak prostaty, jÄ…der i prÄ…cia,

• ukÅ‚adu moczowego, czyli rak nerki i pÄ™cherza moczowego.

WedÅ‚ug danych Åšwiatowej Organizacji Zdrowia Å‚agodny przerost prostaty, zwanej też sterczem lub gruczoÅ‚em krokowym – stwierdza siÄ™ u poÅ‚owy panów w wieku 60 lat i prawie wszystkich 80-latków – ok. 90% populacji! WedÅ‚ug danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak gruczoÅ‚u krokowego jest w Polsce drugim co do czÄ™stoÅ›ci wystÄ™powania (po raku pÅ‚uca) nowotworem u mężczyzn. WiÄ™kszość zachorowaÅ„ na nowotwory zÅ‚oÅ›liwe gruczoÅ‚u krokowego w tym raka prostaty przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia (87% wystÄ™puje po 60 roku życia, ponad 50% zachorowaÅ„ przypada po 70 roku życia).

Rak prostaty daje objawy nietypowe, które Å‚atwo pomylić z Å‚agodnym przerostem prostaty. Obecnie wiÄ™kszość nowotworów gruczoÅ‚u krokowego wykrywana jest w stadium bezobjawowym – chorzy sÄ… diagnozowani w zwiÄ…zku ze stwierdzeniem podwyższenia stężenia PSA lub trafiajÄ… do urologa z powodu objawów Å‚agodnego przerostu gruczoÅ‚u krokowego.

Movember - zapuść wąsy!

Akcja Movember w Polsce powstała w 2014 roku. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia intymnego mężczyzn i zachęcenie mężczyzn do regularnych badań oraz dbania o swoje zdrowie. Movember Polska z roku na rok zdobywa coraz większą popularność.

W ramach zwrócenia uwagi na akcjÄ™ Movember, na caÅ‚ym Å›wiecie mężczyźni w listopadzie zapuszczajÄ… wÄ…sy, które kojarzÄ… siÄ™ z mÄ™skoÅ›ciÄ…. Należy jednak pamiÄ™tać, że mÄ™skość to nie tylko siÅ‚a. To przede wszystkim zdrowie – jego Å›wiadomość, dbaÅ‚ość o nie oraz rozpoczÄ™cie leczenia najwczeÅ›niej, jak to możliwe.

Profilaktyka 40 plus

JeÅ›li masz skoÅ„czone 40 lat, a wiÄ™c jeÅ›li masz lat 40+, 50+, 60+, 70+ i tak dalej, Możesz skorzystać z programu Profilaktyka 40 plus. Bez zbÄ™dnych formalnoÅ›ci wystawisz sobie skierowanie na badania i sprawdzisz, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteÅ›. Dowiesz siÄ™ też, czy nie wystÄ™puje u Ciebie ryzyko poważnych chorób. MogÄ… Ci one grozić, mimo że nie masz jeszcze żadnych objawów.

INFOLINIA ONKOLOGICZNA

ZadzwoÅ„ pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta - 800 190 590 -  i wybierz liniÄ™ numer 3. Na infolinii dowiesz siÄ™ m. in.

•    jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne,

•    gdzie wykonasz badania,

•    z których programów profilaktycznych możesz skorzystać.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki