BIPPiątek, 09.6.2023

Środy z profilaktyką - profilaktyka raka żołądka

Rak żołądka jest powszechny wśród mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych, choć najczęściej występuje w Chinach, Japonii i Korei. Większość przypadków raka żołądka występuje po 50. roku życia. W Polsce rak żołądka jest siódmym najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i przyczyną 5,7% zgonów na nowotwory złośliwe u mężczyzn.

 • Co roku w Polsce raka żołądka diagnozuje się u pięciu tysięcy osób.
 • Częściej chorują na niego mężczyźni. Ryzyko zachorowania jest u nich 2-3 razy wyższe niż u kobiet.
 • Rak żołądka jest wyjątkowo agresywnym nowotworem. Jego wyleczenie w zaawansowanym stadium jest możliwe w jednym na cztery przypadki.

Nowotwór żołądka najczęściej jest diagnozowany w Chinach, Japonii i Korei, ale to choroba powszechna również wśród mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych. Większość jego przypadków występuje po 50. roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i jest wyższe u mężczyzn. W Polsce rak żołądka, to siódmy najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn (11. pośród kobiet) i przyczyna 5,7 proc. zgonów na nowotwory złośliwe wśród nich.

Czynniki ryzyka raka jelita:

 • płeć – częściej występuje u mężczyzn;
 • palenie tytoniu;
 • nieodpowiednia dieta (obfita w konserwowane i wędzone produkty oraz uboga w świeże owoce i warzywa);
 • zachorowania na nowotwory żołądka w rodzinie (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo);
 • przynależność etniczna (częściej chorują Japończycy, Chińczycy, Koreańczycy, mieszkańcy Europy Południowej i Wschodniej oraz Ameryki Środkowej);
 • czynniki genetyczne.

Choroba wrzodowa żołądka nie jest stanem przedrakowym Przemiana wrzodu w nowotwór złośliwy ma miejsce bardzo rzadko. Jeśli jednak w trakcie badania endoskopowego masz stwierdzone owrzodzenia śluzówki żołądka, wskazane jest pobranie materiału do badania mikroskopowego.

Objawy raka żołądka

Najbardziej charakterystycznym objawem, który powinien wzbudzić niepokój, jest znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie. Z rozwojem raka żołądka mogą wiązać się objawy refluksowe: zgaga, posmak kwasu odczuwany w jamie ustnej, uczucie cofania się treści pokarmowej do przełyku, ból w klatce piersiowej, odbijanie.

Badania diagnostyczne

Gastroskopia to podstawowe badanie diagnostyczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala wykryć zmiany chorobowe w obrębie przełyku, żołądka lub dwunastnicy i precyzyjnie pobrać materiał do badania histopatologicznego. Obecnie nie ma innej metody, która mogłaby zastąpić gastroskopię. Wskazaniem do wykonania gastroskopii jest m.in. podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, uporczywy ból brzucha, zgaga, trudności przy przełykaniu, niezamierzone zmniejszenie masy ciała i ból towarzyszący połykaniu kęsów pokarmu.

Profilaktyka raka żołądka

 • Zrezygnuj z palenia papierosów.
 • Zmień dietę na zdrowszą – zwiększ w swojej diecie ilość antyoksydantów. Znajdziesz je m.in. w owocach cytrusowych, produktach pełnoziarnistych, orzechach, olejach roślinnych.
 • Sprawdź historię chorób przewodu pokarmowego swoich bliskich – obciążenie genetyczne ma wpływ na ryzyko nowotworu żołądka.

W przypadku niepokojących objawów nie odkładaj wizyty u lekarza. Szybko wykonana gastroskopia pozwoli na wczesną diagnozę choroby i rozpoczęcie leczenia.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki