Środy z profilaktyką - profilaktyka chorób pasożytniczych
Pasożyty *nie są w stanie żyć samodzielnie przez dłuższy czas. Żywią się krwią lub tkankami żywiciela, powodując jego wyniszczenie. Występują powszechnie w przyrodzie: w glebie, w wodzie, na brudnych owocach lub warzywach. Do najczęstszych chorób pasożytniczych zaliczamy:
Owsica to choroba przewodu pokarmowego, która występuje tylko u ludzi. Najczęściej na owsicę chorują osoby, które nie dbają o higienę i nie myją rąk. Owsicą można zarazić się przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub ze skażoną powierzchnią, np. w piaskownicy, na basenie, w toalecie.
Wszawica to choroba wywołana przez wesz głowową. Wszy przenoszą się przez kontakt bezpośredni. Łatwo się nimi zarazić w dużych skupiskach ludzi – w przedszkolach, szkołach, na obozach wakacyjnych, koloniach, w internatach. Zakażeniom sprzyjają złe warunki higieniczne, używanie wspólnych ręczników, szczotek do włosów, gumek i spinek.
Świerzb jest wywoływany przez mikroskopijne roztocza, niewidoczne gołym okiem. Pasożyty toczą korytarze w naskórku człowieka, powodując nasilony świąd skóry. Pojawiają się na niej grudki, otarcia naskórka, zadrapania lub pęcherzyki. Choroba przenosi się przez kontakt z osobą zakażoną, przez używanie wspólnych ręczników, przedmiotów, odzieży. Jest spotykana najczęściej u osób mieszkających wspólnie. Nie przenosi się przez podanie ręki.
Metody zwalczania chorób pasożytniczych i zapobiegania im:
- dokładne mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzętami lub w piaskownicy
- utrzymywanie krótkich, czystych paznokci
- osobne ręczniki i szczotki do włosów
- częsta zmiana bielizny, pościeli, ręczników
- utrzymywanie czystości w toalecie i kuchni
- dokładne mycie warzyw i owoców
- przeglądanie włosów dziecka i codzienne ich czesanie.
Zobacz film informacyjny i przeczytaj materiały dotyczące akcji