RuszyÅ‚y zapisy na seriÄ™ wysÅ‚uchaÅ„ publicznych dot. projektu Umowy Partnerstwa i poszczególnych programów krajowych przewidzianych w ramach nowego budżetu UE na lata 2021-2027. Pierwsze takie wysÅ‚uchanie odbÄ™dzie siÄ™ już w Å›rodÄ™ 7 kwietnia br.
Umowa Partnerstwa to docelowo uzgodniona z KomisjÄ… EuropejskÄ… strategia wykorzystania funduszy europejskich w Polsce na lata 2021-2027. Dokument okreÅ›la cele i sposób inwestowania funduszy unijnych z polityki spójnoÅ›ci, na którÄ… w przyszÅ‚ej perspektywie bÄ™dziemy mieli łącznie okoÅ‚o 76 miliardów euro. Projekt Umowy Partnerstwa zostaÅ‚ przedÅ‚ożony do publicznych konsultacji w poÅ‚owie stycznia 2021 r. Do 22 lutego br. do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wpÅ‚ynęło poprzez formularz ponad 5 tys. uwag ze strony wielu Å›rodowisk - administracji, przedsiÄ™biorców, przedstawicieli organizacji pozarzÄ…dowych, jak również indywidualnych osób.
Więcej na stronie:
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-na-lata-2021-2027/konsultacje-up/o-funduszach/
Oprócz projektu Umowy Partnerstwa wyznaczone sÄ… już też terminy dotyczÄ…ce dwóch programów krajowych:
Istota wysÅ‚uchania polega na tym, że przedstawiciele rzÄ…du, którzy odpowiadajÄ… ostatecznie za ksztaÅ‚t dokumentu, usÅ‚yszÄ… opinie na temat dotychczasowej propozycji Umowy Partnerstwa. Patronem tego przedsiÄ™wziÄ™cia jest Podkomitet do spraw Rozwoju Partnerstwa - jedno z ciaÅ‚, w którym zasiadajÄ… przedstawiciele zarówno rzÄ…du, samorzÄ…du, partnerów spoÅ‚ecznych i gospodarczych, a także przedstawiciele spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego. Organizacyjnie zadania podjęły siÄ™ Ogólnopolska Federacja Organizacji PozarzÄ…dowych (OFOP) i Fundacja Stocznia we wspóÅ‚pracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Wydarzenie zorganizowane bÄ™dzie w formule on-line (z wykorzystaniem aplikacji ZOOM Webinar), które uzupeÅ‚ni inne formy konsultacji prowadzone dotychczas przez rzÄ…d. BÄ™dzie również możliwość oglÄ…dania wysÅ‚uchaÅ„ bezpoÅ›rednio z wykorzystaniem kanaÅ‚ów YouTube i mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. CaÅ‚e spotkanie na bieżąco tÅ‚umaczone jest na Polski JÄ™zyk Migowy.
Ponieważ zakres tematyczny i terytorialny interwencji w poszczególnych celach polityki bÄ™dzie omawiany przy okazji kolejnych wysÅ‚uchaÅ„ poÅ›wiÄ™conych programom krajowym realizujÄ…cym UmowÄ™ Partnerstwa, to w czasie wysÅ‚uchania dla Umowy Partnerstwa organizatorzy chcieliby usÅ‚yszeć wypowiedzi na tematy horyzontalne, w szczególnoÅ›ci:
WysÅ‚uchanie odwoÅ‚uje siÄ™ do tzw. siedmiu zasad konsultacji publicznych, jakie zostaÅ‚y wypracowane wspólnie przez Å›rodowiska rzÄ…dowe, obywatelskie i eksperckie w 2012 roku, takie jak: dobra wiara, powszechność, przejrzystość, responsywność, koordynacja, przewidywalność, poszanowanie interesu ogólnego. WysÅ‚uchanie jest otwarte na wszystkie sektory (w tym samorzÄ…d, partnerów spoÅ‚ecznych i gospodarczych), każdÄ… instytucjÄ™ i osobÄ™ prywatnÄ…, która chce w nim uczestniczyć, jako widz lub mówca. Realizacja wysÅ‚uchaÅ„ ze strony organizacji spoÅ‚ecznych prowadzone jest w oparciu o ich wÅ‚asne Å›rodki. W żadnym wypadku nie jest prowadzona na zlecenie rzÄ…du, tylko we wspóÅ‚pracy z rzÄ…dem (a precyzyjniej z odpowiednim Ministerstwem, odpowiedzialnym za dany program). W oczywisty sposób adresatem uwag jest bowiem wÅ‚aÅ›nie rzÄ…d.
Dokładne terminy i zasady udziału w wysłuchaniach dostępne są na stronie: https://www.wysluchania-nowaperspektywa.pl/
Uwaga! ZgÅ‚oszenia udziaÅ‚u w wysÅ‚uchaniach publicznych dotyczÄ… zarówno chÄ™tnych do zabrania gÅ‚osu (Mówców), jak i obserwatorów (Widzów).