BIPPoniedziałek, 29.5.2023

XI edycja Święta Przyjaciół już 3 listopada

Centrum Kultury „Scena to dziwna” serdecznie zaprasza na Święto Przyjaciół, które odbędzie się w niedzielę, 3 listopada o godzinie 18.00 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Słowackiego 45 w Gnieźnie.

Jest to najstarsza, cykliczna impreza organizowana przez eSTeDe każdego roku właśnie 3 listopada. To dzień, w którym wspominamy zmarłych ludzi kultury z Gniezna i powiatu. Tegoroczna edycja Święta Przyjaciół poświęcona będzie Januszowi Chlaście i Krzysztofowi Łukasikowi.

Janusz Chlasta był fotoreporterem tygodnika „Przemiany Ziemi Gnieźnieńskiej”. Jego zdjęcia publikowała Centralna Agencja Fotograficzna, „Gazeta Poznańska”, „Głos Wielkopolski”, „Panorama Śląska”, „Motor”, a także miesięcznik „Polska” w edycji angielskiej. Od pierwszego numeru do 1977 r. był także fotoreporterem „Głosu Załogi”.

Krzysztof Łukasik to miłośnik historii, turystyki i  fotografii. Już podczas pierwszej pracy w Zbiorczej Szkole Gminnej nr 4 w Gnieźnie podjął się prowadzenia kółka fotograficznego i klubu filmowego. W latach 1977-2005 organizował pracę sekcji fotograficznej w MDK w Gnieźnie. W tym samym okresie podjął współpracę z redakcją „Przemiany”, publikując artykuły na początku ilustrowane własnymi zdjęciami. Od 1983 r. jego fotografie obok zdjęć Janusza Chlasty były publikowane w każdym numerze gazety. Współpracował również z miesięcznikiem „Strażak”, „Expresem Poznańskim”, „Gazetą Poznańską”. Wykonywał również dokumentację z wydarzeń organizowanych przez ZHP i „SCRK Promyk” a także uczestniczył w wielu fotograficznych akcjach Foto-Klubu Format.

Wspomnieniom o Januszu Chlaście i Krzysztofie Łukasiku towarzyszyć będzie koncert Leny Piękniewskiej. Lena Piękniewska to wokalistka, która w 2010 roku wydała swoją pierwszą debiutancką płytę "Wyspa" a dwa lata później "Kołysanki Na Wieczny Sen" z kwartetem jazzowym Soundcheck. Zdobywczyni wielu nagród i stypendiów. Jej głos prowadzi słuchacza poprzez jazzowe ballady, poetyckie songi, surowe klimaty etno, a bywa, że i poprzez melodie zahaczające o tradycyjne utwory rodem z szamańskich rytuałów. W 2016 roku wraz z Pawłem Skorupką, stworzyła projekt do wierszy Zuzanny Ginczanki oraz Młodych Poetów z Getta, pt. "Coś przyjdzie: miłość lub wojna". Współpracuje z wybitnymi muzykami polskiej sceny jazzowej.

Bezpłatne zaproszenia na Święto Przyjaciół do odbioru w siedzibie tymczasowej Centrum Kultury „Scena to dziwna” przy ul. Wrzesińskiej 2.

 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki