BIPWtorek, 30.5.2023

Powiatowe Święto Plonów

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godz. 11.30 zbiórką delegacji wieńcowych przed Urzędem Gminy. Korowód przemaszerował na plac przy pałacu, gdzie o 12.00 została odprawiona Msza Św. Po jej zakończeniu korowód dożynkowy przemaszerował na stadion miejski na uroczystość obrzędową święta plonów. W trakcie uroczystości dożynkowych odbywały się m.in. loteria fantowa, wystawy maszyn rolniczych oraz płodów rolnych, pokazy antyterrorystów. Swego rodzaju atrakcją był występ Małgorzaty Stępień, laureatki jednej z edycji Idola. Rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja w składzie: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, gmin oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, za najpiękniejszy wieniec dożynkowy uznała ten przygotowany przez Miasto i Gminę Trzemeszno. II miejsce zajął wieniec Miasta i Gminy Czerniejewo, zaś III – Miasta i Gminy Witkowo.

Starostą tegorocznego święta plonów był Andrzej Szydlarek ze wsi Graby, w gminie Czerniejewo, natomiast o przyjęcie funkcji Starościny dożynek poproszono Ewę Szczepaniak ze wsi Ujazd, w gminie Kiszkowo.

Andrzej Szydlarek od 20 lat wraz z żoną Bogumiłą gospodaruje na 55 ha gospodarstwie, nastawionym głównie na hodowlę trzody chlewnej i uprawę zbóż oraz ziemniaków przemysłowych kontraktowanych dla zakładów w Luboniu. Znajduje również czas na pracę poza gospodarstwem – przez dwie kadencje był radnym, a w poprzedniej także członkiem zarządu Gminy Czerniejewo. Żona działa w Kole Gospodyń Wiejskich i opiekuje się wiejską świetlicą.

Ewa Szczepaniak, tegoroczna Starościna dożynek gospodaruje na 58 ha. Chociaż jak mówi o sobie, że jest „miastową”, po 22 latach małżeństwa i pracy w gospodarstwie nabyła potrzebne umiejętności do pracy na roli i w obejściu. Od 9 lat kieruje Kołem Gospodyń Wiejskich. Mąż, Mirosław, sołtys Ujazdu, przez wiele lat był prezesem Kółka Rolniczego w Ujeździe i radnym Gminy Kiszkowo w poprzedniej kadencji.

Staroście i Starościnie dożynek towarzyszyli asystenci, służący pomocą podczas ceremonii dożynkowej.

Asystentem dożynek był 21 - letni Marcin Gąsior, kawaler, mieszkaniec wsi Piekary, w gminie Gniezno. Marcin jest studentem 3 roku Akademii Rolniczej w Poznaniu, na Wydziale Agronomii i Agrobiznesu. Wspólnie z ojcem, Janem posiadają 216 ha gospodarstwo rolne w gminie Kłecko.

Funkcję asystentki dożynek sprawowała natomiast Agnieszka Adamska z Mieleszyna. Tegoroczna asystentka to 26 – letnia mężatka, na co dzień pracująca w Urzędzie Gminy Mieleszyn. Jest absolwentką Politechniki Poznańskiej, Wydziału Ochrony Środowiska.

Organizatorzy dożynek – Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Urząd Miasta i Gminy Czerniejewo – składają serdeczne podziękowania sponsorom za pomoc przy organizacji tegorocznego święta plonów: Petroestry, Agro Impuls, Dragonaz sp. z o.o., Elstar-Bio Górny sp. z o.o., Nordan sp. z o.o. oraz Zakład Oświetlenia Drogowego.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki