Program obejmuje m.in. prowadzenie punktów konsultacyjno-informacyjnych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, ich bliskich i opiekunów, opracowanie broszur informacyjnych dotyczących środowiska chorych i oferowanej pomocy, a także promowanie dobrych praktyk, wzorów i modeli poprzez m.in. zajęcia arteterapeutyczne, treningi umiejętności społecznych, promocję twórczości osób niepełnosprawnych, prezentację firm zatrudniających osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne i spotkania informacyjno - edukacyjne dla pracodawców.
Za jego realizację PCPR zajęło II miejsce w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez PFRON i w ramach nagrody otrzymało 120 tys. zł.
Konferencja, która odbyÅ‚a siÄ™ 28 listopada w Medycznym Studium Zawodowym w Gnieźnie zwracaÅ‚a uwagÄ™ na osoby z zaburzeniami psychicznymi, jako potencjalnych pracowników. O tym, że takie osoby mogÄ… dobrze realizować siÄ™ w sferze zawodowej dowodziÅ‚a Agnieszka Lewandowska – Banach, reprezentujÄ…ca krakowski pensjonat ,,U Pana Cogito’’. Jest to pensjonat, w którym część personelu stanowiÄ… osoby z zaburzeniami psychicznymi i bardzo dobrze siÄ™ w tej roli sprawdzajÄ….
Znalezienie pracy przez takie osoby to jednak ciągle duży problem, pozostawanie natomiast bez zatrudnienia prowadzi do poczucia wykluczenia.