BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Dzień Dziecka

Dziekanowice; 28.05.03

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Pracownia Promocji i Marketingu

Szanowni Państwo

Z okazji dnia dziecka Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy organizuje imprezę „Gry i zabawy wczesnośredniowieczne”. Impreza skierowana jest do dzieci i młodzieży szkół nie tylko naszego wielkopolskiego regionu ale również do dzieci i młodzieży szkolnej sąsiedzkich regionów.

Impreza odbędzie się w dniu 1 czerwca (niedziela) br. roku na wyspie Ostrów Lednicki, w obrębie zrekonstruowanej zagrody wczesnośredniowiecznej.

Impreza potrwa od godziny 10-ej rano do godziny 6-ej (18-ej) wieczorem.

Starannie przygotowany program umożliwi osobom uczestniczącym w imprezie zapoznać się z życiem codziennym ludzi we wczesnym średniowieczu.

W czasie imprezy prezentowane będą częściowo już wymarłe rzemiosła jak: mielenie zboża w kamiennym żarnie, szycie sakiewek i ubrań, tkactwo, garncarstwo, wykonywanie różnymi metodami ozdób.

W czasie tych pokazów uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć, ale również sami zrobić : wczesnośredniowieczny kubek , czy upiec podpłomyk z samodzielnie zmielonej mąki. Dzieci zaprosimy również do wzięcia udziału w różnych konkursach zręcznościowych i wiedzy o przeszłości. I tak przykładowo będzie można sprawdzić, czy udałoby się pokonać strumyk, jeśli w pobliży nie byłoby mostu, dowiedzieć się, co oznacza nazwa „kręcioł”, i co jadali ludzie w zamieszłych czasach, gdy nie było hot-dogów...

Impreza jest dla dzieci szkół podstawowych (do lat 12-tu) bezpłatna !

DOJAZD: z Poznania lub Gniezna do skansenu archeologicznego „ Ostrów Lednicki” można dojechać drogą nr.5 Poznań – Gniezno. Zjazd z w/w. szosy na kierunek KOMOROWO , następnie lokalną drogą do wsi DZIKANOWICE, następnie wzdłuż brzegów jeziora do oddziału M.P.P. „MAŁY SKANSEN”, następnie przeprawą promem na wyspę.

Muzeum uprzejmie prosi Państwa o poinformowanie o w/w. imprezie.

Pokazy rzemiosł pradziejowych z aktywnym uczestnictwem dzieci

 1. prezentacja tkactwa
 2. wykonywanie różnymi technikami ozdób pradziejowych i wczesnośredniowiecznych
 3. prezentacje warsztatu garncarskiego
 4. nauka tańców średniowiecznych
 5. pokaz szycia ubrań wczesnośredniowiecznych oraz sakiewek
 6. mielenie zboża w żarnie

Zabawy i konkursy:

 1. przejście po równoważni v przeciąganie liny
 2. „kręcioł”
 3. wyścigi na drewnianych nartach
 4. konkurs znajomości wczesnośredniowiecznego jadła
 5. konkurs wiedzy o Ostrowie Lednickim
 6. zabawa plastyczna – jak dzieci wyobrażają sobie swoich rówieśników z czasów wczesnośredniowiecznych

Wszystkie wymienione wyżej pokazy, zabawy i konkursy będą odbywały się przez cały dzień, poza konkursem wiedzy o Ostrowie Lednickim, który odbędzie się o godz. 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00.

Serdecznie zapraszamy!

Na wszelkie pytania odpowiedzi udzielą Państwu organizatorzy imprezy, Panie: LIDIA WRÓBLEWSKA Tel. 0602735477, lub JOLANTA GOLIASZ Tel. 0605209062.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki