BIPSobota, 03.6.2023

VII Zjazd Gnieźnieński 15-17.06.2007

VII Zjazd Gnieźnieński 15-17.06.2007
Zjazdy to okazja do refleksji nad miejscem chrześcijan we współczesnej, jednoczącej się Europie - refleksji poprzez debaty, świadectwa, osobiste spotkania, wspólne przeżycia artystyczne i przede wszystkim - przez modlitwę.

"Człowiek drogą Europy" to hasło siódmego Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbywać się będzie od 15 do 17 czerwca 2007 r. Kim jest człowiek? Na ile człowiek - w pełni jego godności - stanowi fundament cywilizacji Europy? W jakich sferach człowieczeństwo jest wciąż zagrożone? Co zrobić, by uczynić nasz świat bardziej ludzkim? - na te i inne pytania będą próbowali odpowiadać zaproszeni prelegenci.
Znajdą się wśród nich m.in. kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, prof. Hans-Gert Poettering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Peter Singer, bioetyk, czy dr Joaquin Navarro-Valls, b. dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Uczestnicy Zjazdu zastanawiać się też będą nad różnymi formami realizacji człowieczeństwa: w rodzinie, wspólnocie kościelnej, społeczeństwie obywatelskim i w życiu państwowym. Rozmawiać będziemy o powołaniu do miłości, na wielorakich jej drogach. Wiele miejsca pragniemy poświęcić „teologii ciała” Jana Pawła II, która w najznakomitszy sposób w historii Kościoła opisuje relacje miłości między kobieta a mężczyzną, a wciąż jest za mało znana i nie dostatecznie rozumiana.
Licznym wykładom i świadectwom towarzyszyć będą praktyczne zajęcia warsztatowe: jak budować relacje? Jak ocalić zagrożoną godność człowieczeństwa na bardzo konkretnych polach? itp.
Niezwykle istotnym wymiarem Zjazdów jest ich ekumeniczny charakter. Również tym razem w przygotowaniach do kongresu biorą udział przedstawiciele wielu Kościołów chrześcijańskich. W piątkowy wieczór, 15 czerwca, w pierwszym dniu Zjazdu ulicami Gniezna przejdzie "Droga Światła", której poszczególne stacje oparte są na rozważaniu opisanych w Ewangelii spotkań ze Zmartwychwstałym. Poprzez to nabożeństwo, przygotowywane przez chrześcijan różnych wyznań będziemy wspólnie prosić Pana Boga o jedność. Ekumeniczny wymiar debat rozszerzony też będzie o dialog z przedstawicielami innych religii - judaizmu i islamu.
Zjazd Gnieźnieński to również szansa na spotkanie - chrześcijan ze Wschodu i Zachodu. Spodziewamy się ponad tysiąca uczestników z kilkunastu krajów europejskich, w tym, ok. 100 gości z krajów byłego ZSRR. Wielu z nich to liderzy rozmaitych ruchów i organizacji chrześcijańskich. Okazją do spotkania, wspólnej zabawy i artystycznych przeżyć będzie m.in. wielki koncert u stóp gnieźnieńskiej katedry. Na koncert zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gniezna. Transmitować go będzie na żywo TVP.

Więcej na temat zjazdu znajdziesz na stronie www.zjazd.eu

Do pobrania:
Katarzyna Jędrzejczak
Wydział Promocji i Rozwoju
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki