BIPSobota, 03.6.2023

Centrum Edukacji Zawodowej w powiecie gnieźnieńskim

Centrum Edukacji Zawodowej w powiecie gnieźnieńskim
Członkowie zespołu zapoznali się najpierw z rozwiązaniami, jakie zastosowano w Polsce (Chodzież, Czarnków). Natomiast 3 i 4 kwietnia 7-osobowa delegacja Starostwa Gnieźnieńskiego z wicestarostą Piotrem Gruszczyńskim odwiedziła zaprzyjaźniony powiat Teltow-Flaming w pobliżu Berlina, gdzie funkcjonuje podobne centrum kształcenia praktycznego.

Zentrum Aus- und Weiterbildung Ludwigsfelde GmbH jest firmą prywatną, jej prezesem i założycielem jest Rainer Rabe. Utworzenie ZAL było odpowiedzią na zapotrzebowanie na potrzebę zmiany kwalifikacji pracowników z terenu powiatu Teltow-Flaming i pobliskich okolic po zjednoczeniu Niemiec. Wskutek zjednoczenia i upadku przemysłu maszynowego byłej NRD w tej okolicy bezrobocie przekraczało 50 procent.

Obecnie ZAL jako firma rodzinna oprócz centrum szkoleniowego w Ludwigsfelde posiada m.in. swoje filie w Poczdamie - centrum informacyjno-szkoleniowe i w kilku innych miastach. Koncentruje się na organizacji szkoleń zawodowych dla przedsiębiorstw, prowadzi szkolenia zawodowe młodzieży uczącej się, ale równocześnie prowadzi pośrednictwo zawodowe dla swoich klientów. ZAL GmbH jest bardzo cenione jako partner administracji landu Brandenburgia oraz miejscowego przemysłu.

Wyjazd do Ludwigsfelde i Poczdamu był wyjazdem ściśle roboczym. Uczestnicy delegacji od osób kierujących w powiecie Teltow-Flaming uzyskali odpowiedzi na szereg pytań odnoszących się do metod zarządzania i finansowania centrum szkoleniowego. Sylwester Sip, kierownik warsztatów szkolnych przy ul. Słowackiego w Gnieźnie, gdzie planowane jest zorganizowanie centrum edukacji zawodowej dla powiatu, zaprezentował gnieźnieńską koncepcję centrum. Rezultatem spotkania partnerów polskiego i niemieckiego jest zapowiedź ustalenia w najbliższym czasie możliwości ich współpracy w zakresie szkolenia zawodowego.

Jerzy Kałwak
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki