BIPWtorek, 30.5.2023

Po Brukseli... Londyn

Po Brukseli... Londyn
Wystawa składa się z 40 zdjęć podzielonych na trzy grupy tematyczne: Gniezno, okolice Gniezna oraz "krok w nowoczesność", czyli komputerowe aranżacje zdjęć autora. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje Ryszard Kaczorowski - ostatni Prezydent RP na uchodźctwie. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Polska Organizacja Turystyczna w Londynie, natomiast współorganizatorami są Urząd Miejski w Gnieźnie oraz Polski Ośrodek Społeczno - Kulturalny w Londynie. Komisarzem wystawy jest Iwona Kalinowska.

Władze Powiatu Gnieźnieńskiego mają już doświadczenie przy organizacji podobnego typu wystawy. W dniach 13 - 24 lutego 2006 r. w siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli odbywała się wystawa "Gniezno - pierwsza Stolica Polski" autorstwa M. Skrzypkowskiego. Jednym ze współorganizatorów przedsięwzięcia (obok głównego organizatora - Marszałka Województwa Wielkopolskiego) było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

Specjalnie z okazji wystawy w Londynie został przygotowany folder w dwóch wersjach językowych: angielskiej i polskiej. Zostały również wydrukowane plakaty w języku angielskim w dwóch rozmiarach. Ciekawą atrakcją jest specjalnie utworzona w tym celu strona internetowa www.exhibition.com.pl, na której zostanie zamieszczona również relacja z wernisażu. Strona będzie funkcjonowała również po zakończeniu wystawy, tak aby w dalszym ciągu promować Pierwszą Stolicę Polski w kraju i w świecie. Planuje się, że w wernisażu weźmie udział ok. 100 - 150 osób. Swoją obecność zapowiedziało już kilku przedstawicieli londyńskiej prasy.

Wystawa jest jednym z działań w ramach unijnego projektu realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie w ramach działania 1.4 ze ZPORR. Projekt dotyczy promocji produktów turystycznych Powiatu Gnieźnieńskiego. Gniezno - Pierwsza Stolica Polski, perła Szlaku Piastowskiego to jeden z kilku produktów promowanych przez władze powiatu. Przypomnijmy, koszt całego unijnego projektu to kwota 580 tys. zł. Powiat otrzymał dofinansowanie na jego realizację w wysokości 75%, czyli 435 tys.

Po Brukseli, Londyn to kolejna europejska stolica, gdzie swój potencjał kulturowo-turystyczny będzie prezentował Powiat Gnieźnieński ukazując Gniezno i region - jako miejsce narodzin polskiej państwowości. Według oficjalnych statystyk, w Londynie zamieszkuje ok. 400 tys. Polaków. Nieoficjalnie mówi się o 17 - tym polskim województwie, londyńskim. Wybór miejsca wystawy nie jest przypadkowy. Polski Ośrodek Społeczno - Kulturalny pełni ważne funkcje kulturalne wśród tamtejszej Polonii.

Polska od 1 maja 2004 r. jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Jest jednym z największych państw członkowskich. Korzystając z faktu wzrostu przyjazdów turystów zagranicznych z krajów "starej 15" do nowych członków UE, warto wskazać korzenie powstania polskiej państwowości. Dodatkowym atutem dla przyjazdu londyńczyków i mieszkańców wysp brytyjskich do Wielkopolski i do Gniezna jest korzystne połączenie lotnicze z Poznaniem.

Warto wskazać na współpracę z Polską Organizacją Turystyczną w Londynie oraz na wymierną pomoc finansową sponsorów - firma Complet z Gniezna zapewniła transport wystawy wraz z wszystkimi materiałami promocyjnymi do Londynu oraz przywóz ekspozycji po zakończeniu wystawy (koszt ok. 9 - 10 tys. zł.) ; PKO Bank Polski sfinansował polską wersję katalogu wystawy (koszt 4 tys. zł.).

Władze powiatu w miarę możliwości "wykorzystują" potencjał gnieźnieńskich artystów do promowania walorów powiatu gnieźnieńskiego. Oprócz wystawy w Brukseli czy Londynie M. Skrzypkowskiego, władze powiatu prezentowały już dorobek artystyczny Roberta Bartela. Wystawa grafik znanego gnieźnieńskiego artysty miała miejsce od 16 czerwca do 12 sierpnia 2005 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego Teltow-Fläming w Luckenwalde. Na dwóch poziomach galerii wyeksponowane zostały trzydzieści trzy grafiki o wymiarach 100x70 cm. Prezentacja dzieł gnieźnieńskiego artysty miała związek z Polskim Rokiem w Niemczech, zainaugurowanym w dniu 1 maja 2005 roku i trwającym do 30 kwietnia 2006 roku.

Agnieszka Rzempała - Chmielewska
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki