BIPWtorek, 30.5.2023

Czy ekologiczny brykiet może zastąpić węgiel?

Czy ekologiczny brykiet może zastąpić węgiel?

Niewystarczająca ilość węgla na rynku, wciąż rosnące ceny opału oraz konieczność poszukiwania alternatywnych źródeł energii były tematem konferencji prasowej zorganizowanej 27 września br. w starostwie powiatowym.

Jak zauważa starosta Piotr Gruszczyński sytuacja na lokalnym rynku opału, niczym nie różni się od tej obserwowanej w skali kraju.

- Składy węgla w powiecie gnieźnieńskim są właściwie puste - mówi Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. – W tej sytuacji nasi mieszkańcy zmuszeni są do poszukiwania alternatywnych źródeł energii, które będą w stanie zastąpić tradycyjny opał. Z pomocą przychodzi nam w tej kwestii chociażby nowoczesne rolnictwo i tkwiący w nim potencjał w zakresie wytwarzania energii lokalnie, na przykład w postaci ekologicznego brykietu - informuje starosta P. Gruszczyński.

Do zalet odnawialnych źródeł energii, które z powodzeniem będzie można wykorzystać w celu przeciwdziałania kryzysowi energetycznemu odniósł się Roman Długi, prowadzący Lokalne Centrum Agrobiomasy  (LCA) - ASKET.

-  Wartość energetyczna wytwarzanego między innymi przez firmę Asket brykietu jest w zasadzie porównywalna z węglem – podkreśla Roman Długi, prowadzący Lokalne Centrum Agrobiomasy  w Gniewkowie. – Brykiet jest przede wszystkim ekologiczny i tańszy, niestety w Polsce nadal mało popularny. W obecnej sytuacji z każdym dniem obserwujemy jednak wzrost zainteresowania tego typu paliwem – podsumowuje R. Długi.

Zainteresowania możliwościami w obszarze produkcji i wykorzystania brykietu w gospodarstwach rolnych nie krył Zbigniew Stajkowski, Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który poza walorami energetycznymi brykietu podkreślał jego ekologiczny charakter. Zdaniem uczestników konferencji to właśnie brykiet, może być w przyszłości obok fotowoltaiki i energii wiatrowej doskonałą alternatywą na rynku paliw. Spotkanie zakończyło omówienie przez Wojciecha Mikusińskiego - przedstawiciela Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. form wsparcia finansowego dla rolników.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki