BIPNiedziela, 28.5.2023

Powiat Gnieźnieński solidarny z Ukrainą

Powiat Gnieźnieński solidarny z Ukrainą


Olbrzymie zaniepokojenie militarną aktywnością Rosji wobec Ukrainy oraz solidarność i wsparcie dla Ukrainy w umacnianiu demokracji – jednogłośnie wyrazili Przewodniczący Rady  oraz obecni na dzisiejszej sesji Rady Powiatu starostowie Powiatu Gnieźnieńskiego:
 

„Wyrażamy olbrzymie zaniepokojenie bezprecedensową militarną aktywnością Rosji wobec naszego najbliższego sąsiada – Ukrainy i naruszeniem jej integralności terytorialnej.  W tym wyjątkowo trudnym czasie, w związku z wydarzeniami, które wstrząsnęły całym demokratycznym światem, przekazujemy wyrazy jedności i zapewniamy o solidarności mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi w partnerskim Miastem Browary oraz Rejonem Humańskim."


Współpraca z partnerami na Ukrainie


Powiat Gnieźnieński ściśle współpracuje z dwoma ukraińskimi partnerami. Na przełomie 2009 i 2010 roku Powiat Gnieźnieński, nawiązał współpracę partnerską z Miastem Browary oraz Rejonem Humańskim. Od tego czasu wspólnie podejmujemy szerokie działania, których celem jest wymiana dobrych praktyk i rozwój naszych samorządów.

Dzieliliśmy się doświadczeniami w zakresie wprowadzania reformy samorządowej, realizowaliśmy projekty dla młodzieży, odbyliśmy szereg spotkań i rozmów, jednym słowem nasza dotychczasowa współpraca przekroczyła instytucjonalne relacje. – zaznacza starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński  – Tym bardziej nie możemy być obojętni w obliczu zagrożenia niepodległości, bezpieczeństwa mieszkańców i naruszania integralności terytorialnej naszych partnerów.


Gotowość do wsparcia


Stanowisko samorządowców kończy deklaracja: „Uważamy, że żadne inne państwo w Europie nie rozumie Ukrainy tak dobrze, jak Polska. To my, podobnie jak nasi wschodni sąsiedzi przechodziliśmy okres niełatwych zmian politycznych, społecznych i administracyjnych. Doświadczyliśmy także konieczność przełamania barier mentalnych w społeczeństwie. Dziś, Polska jest w zjednoczonej Europie. Swoje należne miejsce zajmuje w niej również Ukraina, która od 1991 roku niestrudzenie podąża w kierunku pełnoprawnego przyjęcia jej w poczet państw skupionych w Unii Europejskiej. Europa i Polacy powinni wspierać swoich sąsiadów w ich dążeniach. W tym wyjątkowo trudnym czasie, w związku z wydarzeniami, które wstrząsnęły całym demokratycznym światem, przekazujemy wyrazy jedności i zapewniamy o solidarności mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi.”

 

Oficjalne oświadczenie samorządowców w sprawie wsparcia Ukrainy

 

Robert Bazułka
Rzecznik Prasowy
Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
tel. 61 424 66 96, kom. 696 056 564,
e-mail: robert.bazulka@powiat-gniezno.pl

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki