BIPSobota, 03.6.2023

Budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia w powiecie gnieźnieńskim

Budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia w powiecie gnieźnieńskim

Od 3 stycznia 2022 r. można budować domy do 70 m kw. bez pozwolenia. Przepisy zawarte w Polskim Ładzie miały ułatwić dostęp do własnego lokum Polakom. Aby ruszyć z budową domu do 70 m kw., trzeba najpierw dokonać zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Tym organem jest starostwo powiatowe, na którego terenie znajduje się działka. Jak na razie do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie wpłynęło jedno zgłoszenie.

- Do chwili obecnej wpłynął tylko jeden wniosek dotyczący zamiaru budowy budynku mieszkalnego o powierzchni zabudowy do 70 m kw. Natomiast jeśli chodzi o zapytania w sprawie budowy takich budynków, to tego typu informacji udzieliliśmy kilku osobom.mówi Katarzyna Politowicz, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Rządowy program wprowadza możliwość wznoszenia niewielkich budynków jednorodzinnych bez kierownika i książki budowy, jedynie na podstawie dokonania zgłoszenia. Według rządzących ograniczenie formalności związanych z budową domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 mkw. pozwoli skrócić proces budowlany nawet do kilku tygodni i zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

- Słabe zainteresowanie budową domów do 70 m kw. bez pozwolenia jest związane również z tym, że mamy szalejącą inflację, a co za tym idzie wzrost cen materiałów i usług budowlanych. To z pewnością zniechęca inwestorów do budowy małych domów, nawet zakładając pewne oszczędności „na starcie”.  Budowa domu bez pozwolenia nie jest również rozwiązaniem całkowicie pozbawionym formalności. Nadal trzeba przygotować i złożyć wymagane dokumenty. Jak się okazuje formalności wcale nie są mniejsze, a niejasności interpretacyjne w przepisach sprawiają, że nadal większość inwestorów planujących tradycyjną budowę, woli zabezpieczyć się i występuje o pozwolenie. – podkreśla Starosta Gnieźnieński Piotr Gruszczyński.

Wcześniej, już od 2015 r., można było wybudować w trybie zgłoszenia wolnostojący budynek mieszkalny jednorodzinny. Ten przepis wciąż obowiązuje i nie ogranicza powierzchni zabudowy ani liczby kondygnacji. W obydwu trybach (zgłoszenia i doręczenia zgłoszenia) należy posiadać i przedłożyć do organu architektoniczno-budowlanego taką samą dokumentację, jak do pozwolenia na budowę. Różnica polega na tym, że w trybie doręczenia zgłoszenia, który obowiązuje od stycznia br. i pozwala na wybudowanie domu do 70 m2, urzędnicy nie sprawdzają wniosku, a inwestor składa oświadczenie, że dokumentacja jest kompletna. W trybie doręczenia zgłoszenia nie musi on zatrudniać kierownika budowy – w takim przypadku składa oświadczenie, że przejmuje odpowiedzialność za kierowanie budową. Jak zaznaczają eksperci to duże ułatwienie dla organów administracji architektoniczno-budowlanej, natomiast ryzykowne dla inwestora.

Zdjęcie: https://pl.freepik.com/jcomp

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki