BIPWtorek, 30.5.2023

Nowe stacje naprawy rowerów w powiecie gnieźnieńskim

Nowe stacje naprawy rowerów w powiecie gnieźnieńskim

Słoneczna pogoda skłania wiele osób do aktywności na świeżym powietrzu. Rower to popularny i ekologiczny środek transportu. W ostatnim czasie coraz chętniej wykorzystujemy go podczas weekendowych wycieczek czy w drodze do pracy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie infrastruktury do potrzeb rowerzystów, którzy jeżdżą nie tylko w Gnieźnie, ale również na szlakach rowerowych w powiecie gnieźnieńskim.

W związku z planowanym rozwojem powiatowych szlaków rowerowych, Powiat Gnieźnieński sukcesywnie uzupełnia istniejącą infrastrukturę o kolejne elementy: tablice informacyjne oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

Dokładamy wszelkich starań, aby zachęcić jeszcze większą rzeszę mieszkańców powiatu do korzystania z rowerów. Dlatego też konsekwentnie doposażamy infrastrukturę rowerową. Inwestujemy w tablice informacyjne o szlakach rowerowych, jak również w samoobsługowe stacje napraw rowerów, z których mieszkańcy i goście mogą bezpłatnie korzystać.  Łącznie na terenie naszego powiatu powstało 6 samoobsługowych stacji napraw, a jeszcze w przyszłym roku planujemy kolejne działania zwiekszające atrakcyjność szlaków.

W bieżącym roku oddano do użytku  sześć samoobsługowych stacji naprawy rowerów oferujących zestaw narzędzi do drobnych napraw i pompkę rowerową na dwa rodzaje zaworów. Samoobsługowe stacje napraw rowerów mają służyć rowerzystom, którzy nie posiadają własnych narzędzi albo których awaria zaskoczy w trakcie podróży. Konstrukcja stacji umożliwia umieszczenie roweru na wspornikach, a także ruch pedałami przy dokonywaniu przeglądów czy napraw. Wszystkie narzędzia będące wyposażeniem stacji są uniwersalne, pasują do rowerów dowolnego typu. Dzięki kodowi QR kod znajdującemu się na froncie stacji możliwe będzie skorzystanie z publikacji internetowych zawierających instrukcje napraw usterek rowerowych. Stacje naprawy rowerów są objęte całodobowym monitoringiem.

Celem zadania było również zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. trakcie jazdy rowerem nierzadko zdarzają się różnego rodzaju problemy techniczne: zmniejszenie ciśnienia w oponach, zluzowanie śrub, łańcucha itp., które dzięki udostępnionym zestawom mogą zostać naprawione. Wyposażenie stacji pomocne będzie również dla osób korzystających z wózków inwalidzkich czy wózków dziecięcych. 

Lokalizacje stacji naprawy rowerów:

  • Szczytniki Duchowne gm. Gniezno (teren przy Zespole Szkół Gminnych im. Ks. Jana Twardowskiego),
  • Zdziechowa gm. Gniezno (teren przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich 1918/19), 
  • Czerniejewo (teren przy Urzędzie Miasta i Gminy Czerniejewo),
  • Witkowo (teren przy Urzędzie Gminy i Miasta Witkowo),
  • Duszno gm. Trzemeszno (Wieża widokowa na Wale Wydartowskim),
  • Dziekanowice gm. Łubowo(teren przy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy).

Dla przypomnienia: W roku 2020 przy wsparciu dotacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego został stworzony również system oznakowania szlaków rowerowych poprzez ustawienie jedenastu tablic informacyjnych. Na realizację wspomnianych zadań (montażu tablic informacyjnych oraz stacji naprawy rowerów) pozyskano dofinansowanie z budżetu Województwa Wielkopolskiego, w ramach pomocy finansowej przyznawanej jednostkom samorządu terytorialnego na zadania dotyczące infrastruktury turystycznej. Łączny koszt to blisko 70 tys. zł, w tym dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w kwocie blisko 32 tys. zł oraz 38 tys. zł ze środków z budżetu powiatu gnieźnieńskiego.

Miejmy nadzieję, że stacje naprawy rowerów oraz tablice informacyjne będą dobrze służyły mieszkańcom, którzy kochają jazdę na rowerze. Jest nas coraz więcej. Przesiadając się z samochodu na rower dbamy nie tylko o siebie, ale też o środowisko. Możemy dużo dokładniej poznać okolicę w której się poruszamy zatrzymując się wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę. Jednak największą korzyścią jaką odniesiemy z regularnej jazdy na rowerze jest poprawa kondycji i stanu naszego zdrowia. 

 

 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki