„Dla dobra dzieci, które potrzebujÄ… szczególnej ochrony i pomocy ze strony dorosÅ‚ych, Å›rodowiska rodzinnego, atmosfery szczęścia, miÅ‚oÅ›ci i zrozumienia, w trosce o ich harmonijny rozwój i przyszłą samodzielność życiowÄ…, dla zapewnienia ochrony przysÅ‚ugujÄ…cych im praw i wolnoÅ›ci, dla dobra rodziny, która jest podstawowÄ… komórkÄ… spoÅ‚eczeÅ„stwa oraz naturalnym Å›rodowiskiem rozwoju, i dobra wszystkich jej czÅ‚onków, a w szczególnoÅ›ci dzieci, w przekonaniu, że skuteczna pomoc dla rodziny przeżywajÄ…cej trudnoÅ›ci w opiekowaniu siÄ™ i wychowywaniu dzieci oraz skuteczna ochrona dzieci i pomoc dla nich może być osiÄ…gniÄ™ta przez wspóÅ‚pracÄ™ wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujÄ…cych z dziećmi i rodzicami…”
- preambuła ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
z dnia 9 czerwca 2011 roku.
W dalszej części przywoÅ‚ana wyżej ustawa okreÅ›la sposób dziaÅ‚ania placówek opiekuÅ„czo-wychowawczych, ich specyfikÄ™, zadania, a przede wszystkim rolÄ™ w zakresie odpowiedzi na potrzeby dzieci w kontekÅ›cie ich dobra oraz funkcjonowania w Å›rodowisku lokalnym.
Przez ponad 8 lat żaden z ZarzÄ…dów Powiatu GnieźnieÅ„skiego nie podjÄ…Å‚ próby stworzenia koncepcji funkcjonowania domów dziecka, która majÄ…c na uwadze przede wszystkim dobro dzieci, speÅ‚niać bÄ™dzie również wymogi ustawowe. Od 2018 roku starosta Piotr GruszczyÅ„ski, wraz z ZarzÄ…dem pracujÄ… nad systemowym rozwiÄ…zaniem, które w najwyższym stopniu odpowiadać bÄ™dzie potrzebom dzieci, opierajÄ…c siÄ™ na silnych ekonomicznie i optymalizacyjnie fundamentach.
WÅ›ród wielu zawirowaÅ„ i nieprawdziwych informacji pojawiajÄ…cych siÄ™ na przestrzeni ostatnich miesiÄ™cy w mediach i sferze publicznej, przedstawionych zostaÅ‚o kilka różnorodnych koncepcji wypracowanych przez specjalnie powoÅ‚any w tym celu zespóÅ‚ inwestycyjny. Ostatecznie, ZarzÄ…d Powiatu GnieźnieÅ„skiego zdecydowaÅ‚ o przeznaczeniu Å›rodków finansowych na budowÄ™ dwóch nowych budynków domu dziecka dla łącznie 28 wychowanków (każdy dla 14 dzieci). W tym celu zostaÅ‚ już przygotowany Program Funkcjonalno-Użytkowy oraz rozpoczÄ™to procedurÄ™ zamówienia publicznego. Inwestycja zrealizowana zostanie na terenie Domu Pomocy SpoÅ‚ecznej przy ulicy WrzesiÅ„skiej w Gnieźnie.
ZarzÄ…d Powiatu GnieźnieÅ„skiego nie zamierza likwidować funkcjonujÄ…cych dziÅ› placówek. Jak argumentuje, decyzja o wyborze miejsca dla nowych budynków domu dziecka, inspirowana jest w dużej mierze tzw. modelem skandynawskim, który u swoich podstaw zakÅ‚ada wspóÅ‚istnienie w bliskiej przestrzeni placówek dla dzieci i mÅ‚odzieży, wraz z placówkami dla seniorów. Ta różnorodność pokoleniowa, poza transmisjÄ… mÅ‚odzieÅ„czej energii i dzieciÄ™cego Å›miechu przynosi również z sobÄ… dojrzaÅ‚ość oraz mÄ…drość osób starszych. Osoby przebywajÄ…ce razem w takim otoczeniu uczÄ… siÄ™ wzajemnego szacunku, bÄ™dÄ…c czÄ™sto dla siebie cennym oparciem.
Ponadto, w placówkach mieszczÄ…cych siÄ™ obecnie na terenie Trzemeszna i Gniezna nie można zapewnić warunków, które speÅ‚niać majÄ… wspóÅ‚czeÅ›nie domy dziecka. W nowych budynkach do dyspozycji wychowanków bÄ™dÄ… wyłącznie pokoje 2-osobowe (a nie jak dotychczas 2-, 3- lub nawet 4-osobowe). BÄ™dÄ… to w istocie domy rodzinne, a nie instytucje mieszczÄ…ce siÄ™ we wciąż dostosowywanych do ich potrzeb obiektach. Nowe rozwiÄ…zanie przyniesie również korzyść w postaci zwiÄ™kszenia kadry wychowawczej, co bezpoÅ›rednio przeÅ‚oży siÄ™ na jakość pracy z wychowankami.
Istotny jest wreszcie także aspekt ekonomiczny. Jak wynika z przeprowadzonych analiz dostosowanie do ustawowych wymogów tylko budynku w Trzemesznie, wyłącznie pod kÄ…tem ochrony ppoż. oraz zasad BHP w tym wytyczenie dróg ewakuacyjnych, to koszt kilkuset tysiÄ™cy zÅ‚otych. CaÅ‚ość nowej inwestycji obejmujÄ…cej natomiast budowÄ™ dwóch domów dziecka przy obecnie funkcjonujÄ…cym DPS to nieco ponad 1,5 mln zÅ‚.