BIPNiedziela, 24.10.2021

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku o ASF i zbliżającym się sezonie zimowym

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku o ASF i zbliżającym się sezonie zimowym

Działania na rzecz osób bezdomnych, utrzymanie dróg powiatu gnieźnieńskiego w sezonie zimowym oraz zaopiniowanie projektu budżetu powiatu w części dotyczącej bezpieczeństwa i porządku publicznego to między innymi zagadnienia omawiane podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, które odbyło się 17 grudnia w gnieźnieńskim Starostwie Powiatowym.

W trakcie spotkania przedstawiono również aktualną informację dotyczącą możliwości rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Wielkopolsce. Według danych na dzień 12 grudnia, w Polsce potwierdzono 48 ognisk oraz 2251 przypadków ASF. W samym województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, obecność wirusa u dzików potwierdzono w 11 przypadkach. Zdaniem Przedstawiciela Powiatowego Lekarza Weterynarii przewodnią ideą wszelkich komunikatów ws. ASF powinna być przede wszystkim troska hodowców o skuteczną ochronę własnych stad świń w celu przerwania łańcucha przenoszenia wirusa z otoczenia zewnętrznego, w tym między innymi od dzików.

Przypomnijmy, afrykański pomór świń (ASF) to groźna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych oraz dzików. Co istotne, ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Poza wysoką śmiertelnością w dotkniętym wirusem stadzie, największe straty związane z wystąpieniem ASF dotyczą zablokowania możliwości wywozu świń oraz mięsa wieprzowego z krajów dotkniętych ASF do krajów wolnych od tej choroby.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi dotyczącymi ASF:

 

drukuj:
udostępnij:
Projekty realizowane przez powiat

Projekty realizowane przez powiat

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki
 
Projekt współfinansowany

Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych