BIPNiedziela, 04.6.2023

IV Weekend na Szlaku Piastowskim podsumowany

IV Weekend na Szlaku Piastowskim podsumowany

Takiego wymiaru rozrywki turyści nie spotykają na co dzień. W dniach 21 -23 czerwca 2019 roku, czyli podczas długiego weekendu oraz na samym początku letnich wakacji, Szlak Piastowski zaprosił wszystkich na swoje święto – „IV Weekend na Szlaku Piastowskim”. W tym roku hasłem przewodnim zostały „Gry i zabawy małych Słowian”. Jest to kontynuacja narodzonej w 2016 roku idei stworzenia wspólnego przedsięwzięcia pokazującego atrakcyjność turystyczną Wielkopolski i Kujaw.

Podróż po szlaku w ramach „IV Weekendu na Szlaku Piastowskim” można było rozpocząć po stronie wielkopolskiej lub kujawsko-pomorskiej i konsekwentnie ją realizować, oddając się beztroskiej rozrywce z historią w tle. Tym tropem podążyli organizatorzy wydarzenia, przygotowując program atrakcji tak, aby turysta mógł w ciągu zaledwie trzech dni wziąć udział w możliwie najciekawszych i możliwie wielu propozycjach. Oczywiście, według swoich preferencji i zainteresowań. W zaplanowaniu podróży pomocne były przygotowane na tę okazję narzędzia – specjalna internetowa wyszukiwarka wydarzeń (www.weekend.szlakpiastowski.pl) oraz drukowany harmonogram.

Czym wypełniali na co dzień czas (nie tylko) mali Słowianie?
W bogatym programie atrakcji znalazły się takie propozycje, jak pikniki historyczne, które angażowały najmłodszych i dorosłych do odgrywania ról sprzed stuleci. Wspólne, drobne prace przybliżały życie codzienne w czasach Piastów, a ich wykonywanie było rozrywkową formą rekonstrukcji dawnych zwyczajów. Tworzono naczynia z gliny, wypiekano chleb, prezentowano metody obróbki drewna oraz przybliżono warsztaty tkackie i metody tworzenia zabawek. Tkanie z pewnością dominowało w grodzie wczesnopiastowskim w Gieczu, gdzie rekonstruktorki odkrywały przed turystami tajemnice dobrego tkackiego warsztatu. Na zwiedzających czekało też widowisko „Postrzyżyny”, prezentujące obrzęd, któremu poddawani byli właśnie mali Słowianie- chłopcy, stając się pełnoprawnymi członkami swoich rodzin. Słowiańska wioska czekała również na odwiedzających w Wągrowcu. Tam, oprócz stoisk, prezentujących rzemiosło i zapraszających na wspólne warsztaty, czekał średniowieczny plac zabaw i zagroda Kmiecia. Świat małych Słowian był dla wszystkich uczestników wydarzeń dostępny na wyciągnięcie ręki.

Jak zostać małym wojownikiem?
Dzieci wraz z rodzicami mogły wcielić się w role wojów niczym z drużyny Mieszka I i wziąć udział w prawdziwych Piastowskich Igrach w Grodzie Pobiedziska lub spróbować swoich sił w zabawach i grach, w które ich rówieśnicy bawili się setki lat temu (Strzelno, Wągrowiec, Radziejów, Giecz i Pobiedziska). Dźwięki przelatujących strzał i brzęk mieczy rozbudzał wyobraźnię nie tylko najmłodszych. Małe Słowianki niejednokrotnie wykazywały się sprytem i dzielnie stawiały czoła swoim chłopięcym przeciwnikom. Zdrowa rywalizacja okazała się punktem wyjścia do dobrej zabawy i ćwiczenia koordynacji.

Słowiański początek lata
Termin tegorocznej edycji zbiegł się z rozpoczęciem wakacji i lata. W kalendarzu Słowian to czas Nocy Kupały - święta wody, ognia i miłości. Szlak Piastowski rozkwitł wiankami z polnych kwiatów, które można było puszczać na wodzie w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, w Biskupinie, Żninie i Wągrowcu. Słowiańskie widowiska, nastrojowa muzyka, gry terenowe, quizy i questy – to wszystko zapraszało turystów do wspólnej zabawy i poznawania zwyczajów oraz historii sprzed wieków. I rozbudzało wyobraźnię dzieci, jak i dorosłych. Warto zaznaczyć, że odbywająca się w otoczeniu Ostrowa Lednickiego, zorganizowana przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Noc Kupały zgromadziła około 2000 uczestników, a program ustalono tak, aby każdy mógł oddać się magii Nocy Świętojańskiej, także najmłodsi. Co więcej, bogaty panel koncertowy przyciągnął miłośników dobrej muzyki. Magia kupalnocki udzieliła się tańczącym, spacerującym i wypoczywającym na brzegu jeziora.

Nie tylko tradycyjne zwiedzanie
Udział w obrzędzie Nocy Kupały często był ukoronowaniem dnia po zwiedzaniu miast z przewodnikiem (w Gnieźnie, Żninie, Trzemesznie i Kaliszu) lub wizytach w muzeach (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach oraz Muzeum Historii Włocławka), gdzie przystępowano również do sportowej rywalizacji związanej z poznaniem dawnych sportów i gier zespołowych (ICHOT Brama Poznania) lub konstruowano instrumenty rodem ze średniowiecza (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie). Świat baśni i legend stanął otworem przed wszystkimi zwiedzającymi kaliską Basztę Dorotkę.

Rodzinko na start!
Szlak Piastowski oprócz zabytków oferuje spotkania z piękną, lokalną przyrodą i daje możliwość poczucia przyjemnego dreszczyku emocji związanego z aktywnością fizyczną. Dlatego co roku w programie imprez „Weekendu na Szlaku Piastowskim” pojawiają się rajdy rowerowe i spływy kajakowe. Na takie atrakcje zaprosiły piastowskie miasta: Konin, Gniezno, Kruszwica, Strzelno i Wągrowiec. Klub Turystyki Rowerowej GENESIS tak opracował trasę przejazdu, aby uczestnicy mogli odwiedzić Gród w Grzybowie, w Koninie natomiast patronem wydarzenia został najstarszy znak drogowy w Europie, a jego uczestnicy siły skupili na Ogólnopolskim Rajdzie Słupa Konińskiego.

Początek prawdziwej przygody z historią
To jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce. Łączy dwa regiony prezentując historyczne dziedzictwo. Dwie trasy Szlaku Piastowskiego, przebiegające przez Wielkopolskę i Województwo Kujawsko-Pomorskie, pozwalają na jego przemierzanie ścieżkami początków państwa polskiego, rodzącego się na ziemiach polskich chrześcijaństwa, podążanie za wątkami biograficznymi królów lub drużynami wojów. Udział w wydarzeniu „Gry i zabawy małych Słowian” to dopiero początek przygody z historią Piastów oraz preludium do tego, by wrócić na Szlak Piastowski w przyszłości.

Szlak Piastowski jest miejscem jak najbardziej atrakcyjnym turystycznie. To nie tylko piastowskie dziedzictwo, które skrywa się w muzeach, rezerwatach archeologicznych i skansenach, w zabytkowych budowlach. To także podróż do przeszłości za pomocą nowoczesnych i multimedialnych narzędzi pozwalających na odtwarzanie i przeżywanie historii na nowo. Ponadto w jego obrębie działa wiele obiektów z branży hotelarskiej i gastronomicznej, które są w stanie odpowiedzieć na potrzeby zarówno indywidualnych turystów, jak i grup wycieczkowych.

IV Weekend na Szlaku Piastowskim to ten moment, kiedy wszystkie obiekty Szlaku odsłaniają swoje najciekawsze karty i zapraszają na wspólne odkrywanie historii. W tym roku była to także inauguracja sezonu wakacyjnego. Ponadregionalna inicjatywa dwóch województw, które obrały za cel przedstawianie i popularyzowanie dziedzictwa tego szlaku kulturowego, wskazuje, że są one w pełni przygotowane na przyjęcie turystów w ciągu całego roku. W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział prawie 10.000 osób.

Szlak Piastowski jest wspólną sprawą obu regionów. Nad wydarzeniem patronat honorowy objęli Marszałkowie Województwa Wielkopolskiego i Kujawsko-Pomorskiego – Marek Woźniak i Piotr Całbecki oraz Polska Organizacja Turystyczna, Wielkopolska Organizacja Turystyczna i Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. Partnerem wydarzenia są Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. Organizatorami akcji są Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” oraz Lokalna Organizacja Turystyczna PAŁUKI. Projekt został dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki