Od kwietnia 2019 roku trwa proces reorganizacji gnieźnieÅ„skiego szpitalnego oddziaÅ‚u ratunkowego. Szpital Pomnik Chrztu Polski wprowadziÅ‚ europejski system TRIAGE zgodnie, z którym wyróżnia siÄ™ 5 grup zwiÄ…zanych z okreÅ›lonym maksymalnym czasem oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem, co wizualnie okreÅ›la siÄ™ przyporzÄ…dkowaniem w dokumentacji medycznej każdemu pacjentowi odpowiedniego koloru (kodu):
1. czerwony – pomoc natychmiastowa, pacjent przyjmowany poza kolejnoÅ›ciÄ…;
2. pomaraÅ„czowy – pomoc bardzo pilna, czas oczekiwania do 30 minut;
3. żóÅ‚ty – pomoc pilna, czas oczekiwania do 90 minut;
4. zielony – pomoc odroczona, czas oczekiwania do 4 godzin;
5. niebieski – wyczekujÄ…cy, czas oczekiwania do 6 godzin.
Kolor niebieski otrzymujÄ… pacjenci niewymagajÄ…cy leczenia w ramach Szpitalnego OddziaÅ‚u Ratunkowego, w tym Ci którzy zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ ze skierowaniem z datÄ… powyżej siedmiu dni od daty wystawienia dokumentu. Do ostatniej grupy trafiajÄ… również pacjenci, których stan zdrowia pozwala na przyjÄ™cie przez lekarza rodzinnego w godzinach funkcjonowania POZ, bÄ…dź w nocnej i Å›wiÄ…tecznej opiece zdrowotnej.
Zadaniem systemu TRIAGE jest uporzÄ…dkowanie kolejnoÅ›ci przyjmowania pacjentów tak, aby ci, których stan zdrowia wymaga natychmiastowej lub pilnej pomocy medycznej nie oczekiwali na kontakt z lekarzem. Pacjent w stabilnym stanie otrzymuje jasnÄ… informacjÄ™ o możliwym czasie oczekiwania na konsultacjÄ™ lekarskÄ….
Każdy pacjent trafiający do gnieźnieńskiego szpitala trafia do puntu triażowego, gdzie zostaje poddany wstępnym badaniom przez ratownika medycznego. Triażysta podejmuje decyzję czy stan zdrowia danej osoby wymaga przyjęcia na szpitalny oddział ratunkowy, czy też pacjent może być zaopatrzony w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Istnieje możliwość, że w określonych przypadkach pacjent otrzyma informację, że należy się zgłosić na wskazany oddział w następnym dniu, celem ustalenia planowej hospitalizacji.
Co się zmieniło?
Każda zgÅ‚aszajÄ…ca siÄ™ do szpitala osoba nie czeka na wstÄ™pne badanie lekarskie, tylko niezwÅ‚ocznie jest zaopatrzona w punkcie triażowym, ratownik medyczny przeprowadza wywiad z pacjentem, wykonuje wstÄ™pne badania i na tej podstawie podejmuje decyzjÄ™ o przydzieleniu odpowiedniego stopnia pilnoÅ›ci. NajistotniejszÄ… zmianÄ… jest wydzielenie osobnego miejsca na wstÄ™pne zebranie wywiadu i zbadanie pacjenta, tzn. punkt triażowy. Zarówno szpitalny oddziaÅ‚ ratunkowy, jak i nocna i Å›wiÄ…teczna opieka zdrowotna mieszczÄ… siÄ™ w gÅ‚ównym budynku szpitala przy ul. 3 Maja w Gnieźnie.