BIPCzwartek, 08.6.2023

Baza „AGS” NATO w Powidzu?

W spotkaniu udział wzięli m. in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, 33 Bazy Lotniczej w Powidzu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele powiatów: gnieźnieńskiego, wrzesińskiego i słupeckiego, Prezydent Gniezna oraz burmistrzowie i wójtowie gmin.

W ramach spotkania odbywały się autoprezentacje regionów dotyczące głównie infrastruktury, terenów inwestycyjnych, lokalnego rynku, bezpieczeństwa, edukacji, kultury oraz atrakcji turystycznych.

AGS (ang. Alliance Ground Surveillance) to sojuszniczy system obserwacji obiektów naziemnych z powietrza. System ten ma z założenia ułatwić kontrolę działań oraz wspierać systemy dowodzenia. Projekt bazy AGS jest jednym z najnowocześniejszych i najlepiej przygotowanych w historii paktu militarnego NATO.

Należy pamiętać, iż Polska jest jednym z dziewięciu państw, które zabiegają o tę inwestycję. Kluczowe decyzje dotyczące ostatecznej lokalizacji bazy zapadną prawdopodobnie 29 listopada 2006 r. w Rydze. Środowe spotkanie w Gnieźnie było już czwartym z kolei. Podobne konsultacje odbywały się wcześniej w Słupcy i w Powidzu.

Rafał P. Spachacz
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki