BIPPiątek, 09.6.2023

Piastowskie legendy i obrzędy motywem III Weekendu na Szlaku Piastowskim

Piastowskie legendy i obrzędy motywem III Weekendu na Szlaku Piastowskim
W dniach 22-24 czerwca 2018 roku w Wielkopolsce oraz na Kujawach odbędzie się trzecia edycja święta Szlaku Piastowskiego. Jest to kontynuacja narodzonej w 2016 roku idei stworzenie wspólnego przedsięwzięcia pokazującego atrakcyjność turystyczną obu regionów. Co roku w akcję angażuje się większość obiektów tego najważniejszego szlaku kulturowego w Polsce. Konferencja prasowa zapowiadająca wydarzenie zorganizowana została 14 czerwca w klasztorze oo. Franciszkanów w Gnieźnie.
 
Weekend na Szlaku Piastowskim to wyjątkowe przedsięwzięcie na skalę obu regionów,  a nawet całego kraju. W trzy dni większość obiektów należących do Szlaku Piastowskiego odsłania swoje najbardziej atrakcyjne karty utwierdzając w przekonaniu, że na szlak można wybierać się zawsze i niezależnie od wieku. Przygotowane przez organizatorów zróżnicowane atrakcje są gwarantem, że każdy znajdzie coś dla siebie. 
 
Tematem tegorocznej edycji będą „słowiańskie obrzędy i legendy”. Termin wydarzenia, a więc pierwszy weekend wakacji – a co ważniejsze – najkrótsza noc w roku, jest idealnym czasem na taki właśnie motyw przewodni. Przeniesiemy się w magiczny świat opowieści, bajania, legend, ziół i talizmanów. Dowiemy się jak wyglądały ważne dla naszych przodków święta czy wydarzenia w ich życiu. Najwięcej uwagi poświęcimy oczywiście nocy świętojańskiej i obrządkom plecenia i puszczania wianków. Nie zabraknie również legend i mitów, a więc opowieści, które chociaż dalekie są od prawdy, to zawsze powodują wypieki na twarzy słuchaczy i najłatwiej pozostają pamięci najmłodszych turystów. 
 
Podobnie jak w poprzednich edycjach nie zabraknie spacerów z przewodnikiem, pikników piastowskich połączonych z grami turystycznymi i warsztatami edukacyjnymi oraz aktywności sportowych. Szlak zwiedzać będzie można podczas rajdów rowerowych i samochodowych (Wągrowiec) oraz spływów kajakowych (Dziekanowice, Wągrowiec, Ląd nad Wartą). 
 
Nowością w stosunku do poprzednich edycji jest uruchomienie bezpłatnych wycieczek i przejazdów autokarowych. Skorzystać z takiej oferty będzie można w sobotę i w niedzielę z różnych miast Wielkopolski. Wprowadzone zostanie również bezpłatne połączenie wahadłowe na trasie Gniezno (ul. Dąbrówki) – Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Kompletnej informacji na temat połączeń autokarowych należy szukać na stronie organizatora. 
 
Organizatorem akcji „III Weekend na Szlaku Piastowskim” jest Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” - stowarzyszenie powołane w 2016 roku, którego podwaliną była umowa między jednostkami samorządu terytorialnego z terenu Wielkopolski, będącymi dzisiaj podmiotami finansującymi jego działalność: Powiatami Gnieźnieńskim, Kościańskim, Średzkim, Wągrowieckim, Wrzesińskim; Miastami Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec, Gminy Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września, Dominowo, Łubowo i Wągrowiec. Współorganizatorem akcji jest Inowrocławska Lokalna Organizacja Turystyczna. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Patronat honorowy nad nim objął Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego,  Prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.
 
Dokładny harmonogram Weekendu na Szlaku Piastowskim dostępny jest na stronie www.szlakpiastowski.pl.  
Strona facebookowa wydarzenia: www.facebook.com/events/2075067922749781/
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki