BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Bezpiecznie podczas wakacji

Bezpiecznie podczas wakacji
ale także podczas podróży czy wykonywania prac polowych. „Oczywiście o bezpieczeństwo trzeba dbać przez cały rok, ale rzeczywiście ten okres wakacyjny jest czasem szczególnym. Nasze służby powiatowe są dobrze jednak przygotowane do tego, żeby było bezpiecznie, i to zarówno na drodze, jak również w miejscach wypoczynku. Pamiętajmy również, że to także od nas samych będzie zależało, czy będzie bezpiecznie – mówi Beata Tarczyńska - Starosta Gnieźnieński.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą, w wodzie i na wodzie jest zbiorem zasad jakie powinny być przestrzegane. Wypoczynek często jest kojarzony z pobytem nad morzem, jeziorami, rzeką. Woda – nawet pozornie spokojna – może być niebezpieczna. Większość wypadków jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych. „Kąpiel dopuszczalna jest tylko w wyznaczonych obszarach wodnych, oznakowanych i oczywiście strzeżonych przez ratowników wodnych” – tłumaczy Andrzej Klimuk, p. o. dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Kom. Sławomir Sikorski - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie zwrócił uwagę, że w okresie wakacyjnym policja będzie patrolowała wiele miejsc, w tym również ośrodki wypoczynkowe. „To jest także bezpieczeństwo na drodze, dlatego że w tym czasie występuje nasilony ruch pojazdów, a Gniezno leży na skrzyżowaniu tych dwóch krajowych dróg nr 5 i 15 i do tego jest jeszcze Droga Ekspresowa S-5, te drogi prowadzą w kierunku miejscowości nadmorskich, ten ruch jest duży i dlatego będziemy zwracali szczególną uwagę na trzeźwość kierujących i prędkość, bo to są takie bardzo istotne elementy, ale również na stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie” – dodał.

St. kpt. Mariusz Dębski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie apeluje do mieszkańców o wzmożoną czujność. „Trzeba być zawsze przygotowanym na każdą ewentualność, ważna jest ta przysłowiowa zimna krew i jeśli jesteśmy na drodze, musimy mieć taką świadomość, że będziemy musieli komuś pomóc lub sami będziemy tej pomocy potrzebowali. Wtedy pierwszy kontakt, który jest najważniejszy, to jest numer do nas: 998, 112 i 997 na policję lub 999 na pogotowie” – przypomina. Nad bezpieczeństwem, czystością i ochroną łowisk oraz zwalczaniem kłusownictwa w powiecie gnieźnieńskim czuwa Społeczna Straż Rybacka.

„Ogółem przeprowadziliśmy w tym drugim kwartale 42 kontrole, w których skontrolowaliśmy 157 wędkarzy. Podczas naszych służb, także 18 służb nocnych, które mieliśmy w tym okresie, nasi strażnicy ujawnili i zdjęli sprzęt kłusowniczy, służący do nielegalnego połowu ryb w postaci: 16 wontonów, 4 mieroży, 3 więcierzy, 2 bębenków i 1 sznura. W tym czasie również skierowaliśmy wniosek do sądu koleżeńskiego przy Zarządzie Koła PZW „Polania” za nieregulaminowe wędkowanie trzema wędkami” – mówi Zenon Pieterek, Komendant Społecznej Straży Rybackiej.

Z całą pewnością można stwierdzić, ze piątkowe spotkanie, w którym uczestniczyli również przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz KRUS zwróciło szczególną uwagę na działania prewencyjne prowadzone nad wodą, na drogach, a także na terenach wiejskich, gdzie podczas wakacji trwają żniwa.

„W tym okresie notujemy najwięcej wypadków, nie tylko wśród samych rolników, ale także dzieci, którą padają ofiarą jakiegoś niedbalstwa, oczywiście przypadkowego, ale także podczas pracy przy tych żniwach. Ta liczba wypadków w rolnictwie regularnie nam spada, choć w powiecie gnieźnieńskim, który jest typowym powiatem rolniczym, ta liczba wciąż jest duża. Podpisaliśmy także nową umowę, na mocy której wszystkie dzieci, których rodzice płacą składkę KRUS-owską są objęte ubezpieczeniem od takich wypadków – informuje Łukasz Grabowski, przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Poznaniu. „Organizujemy spotkania edukacyjne w samych sołectwach, ale również w szkołach podstawowych i gimnazjalnych, w ten sposób chcemy spowodować, żeby ten problem bezpieczeństwa był coraz bardziej zauważalny przez samych rolników, a także dzieci mieszkające w obszarach wiejskich, a temu służą już różne szkolenia i pogadanki, które prowadzimy właśnie wśród tych najmłodszych” – dodaje Beata Adamczyk, Kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Gnieźnie.


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki