BIPNiedziela, 28.5.2023

Znamy tegorocznych dożynkowych Starostów

Znamy tegorocznych dożynkowych Starostów

Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Michał Powałowski, zastępca prezydenta Miasta Gniezna, w asyście delegacji gminnych, odwiedzili nowo wybranych starostów dożynkowych.

Pan Zbigniew Stajkowski, wspólnie z żoną Izabelą, prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 72,50 ha, w tym 20 ha dzierżawy z ANR, położone we wsi Michalcza, w gminie Kłecko. Ma troje dzieci: córkę Emilię i dwóch synów: Leszka oraz Rafała. Początek działalności rolniczej Zbigniewa Stajkowskiego to przejęcie 32 hektarowego gospodarstwa po rodzicach w 1994 roku. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej: uprawa kukurydzy na ziarno, pszenicy konsumpcyjnej, ziemniaka przemysłowego na skrobię oraz warzyw gruntowych. Z uwagi na przynależność do Organizacji Producentów, warzywa z gospodarstwa pana Zbigniewa dostarczane są i sprzedawane za pośrednictwem Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „Chrobry” Sp. z o.o. w Kłecku, którego jest wiceprezesem. Najważniejszą pozycją w produkcji warzyw są ogórki gruntowe uprawiane na pow. 13 ha o wydajności 80 t/ha, dynia olbrzymia, a także marchew pod przetwórstwo. Pan Zbigniew Stajkowski reprezentuje rolników gminy Kłecko w strukturach Izby Rolniczej.

Pani Anna Frankiewicz, wspólnie z mężem Andrzejem, prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 200 ha w miejscowości Pyszczynek, gmina Gniezno. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję zwierzęcą i roślinną. Prowadzi hodowlę bydła mlecznego (stado podstawowe liczy około 100 krów mlecznych) o wydajności ok. 8600 kg mleka rocznie od sztuki. Gospodarstwo Państwa Frankiewiczów specjalizuje się głównie w uprawie rzepaku, pszenicy, jęczmienia jarego oraz kukurydzy na zielonkę. Należą do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Pani Anna aktywnie udziela się w życiu społecznym i gospodarczym wsi Pyszczynek. Działa również na rzecz środowiska rolniczego.

Oficjalne uroczystości święta plonów zainauguruje Msza św. o godzinie 13.00, której przewodniczyć będzie ks. abp. Wojciech Polak, Prymas Polski. Tuż po Eucharystii tradycyjny obrzęd dożynkowy przeprowadzi poznański Zespół Pieśni i Tańca „Łany”. Całości wydarzeń towarzyszyć będzie wystawa rolnicza. W bogatym programie artystycznym pojawi się z kolei Powiatowa Orkiestra Dęta, Zespół Folklorystyczny „Obertas”, Teatr "Odeon" czy sekcje gnieźnieńskiego MOK-u. Gwiazdą wieczoru będzie zespół T. Love


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki