BIPCzwartek, 01.6.2023

Gniezno zaprasza trzylatki na bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom. Akcja trwa tylko do 31 sierpnia!

Gniezno zaprasza trzylatki na bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom.  Akcja trwa tylko do 31 sierpnia!

To kolejna już edycja akcji, której celem jest zapewnienie dzieciom ochrony przed bakteriami wywołującymi takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa.

Z uwagi na ograniczoną liczbę szczepionek, pierwszeństwo w ich otrzymaniu mają dzieci uczęszczające do Żłobka Miejskiego. Program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom realizowany jest przez Przychodnię Rejonową nr 3 „Medipom” mieszczącą się przy ul. Kościuszki 5 w Gnieźnie, tel. (61) 426 30 01, zaś jego koordynatorem jest Specjalistyczna Przychodnia Lekarska „Edictum”. Organizatorzy akcji zachęcają rodziców i opiekunów do konsultacji pediatrycznej i skorzystania z możliwości bezpłatnego szczepienia.

Czym są pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie, stanowiące największe zagrożenie dla zdrowia przede wszystkim małych dzieci w wieku od 2 do 5 lat uczęszczających do żłobków i przedszkoli. To właśnie ta grupa narażona jest szczególnie na zakażenie z uwagi na nie w pełni wykształcony układ odpornościowy, który nie jest jeszcze w stanie samodzielnie walczyć z tak silnym „przeciwnikiem”. Zakażenie pneumokokowe jest najczęstszą przyczyną bakteryjnych zakażeń układu oddechowego (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, przewlekłe zapalenie oskrzeli), ale także może wywołać inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP), która najczęściej objawia się w formie ciężkiego zapalenia płuc z bakteriemią, posocznicy (sepsy), czy nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Następstwem choroby może być zapalenie stawów, wsierdzia czy otrzewnej, może też dojść do niewydolności wielonarządowej (zaburzeń oddychania, krążenia), co w konsekwencji prowadzi do śmierci. Warto zauważyć, że w przypadku posocznicy i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych śmiertelność sięga aż 15-25% chorych, zaś u osób leczonych mogą wystąpić powikłania takie jak: padaczka, wodogłowie, zaburzenia słuchu czy niedowłady nerwów czaszkowych bądź niedowłady/porażenia spastyczne. Szczepienia to jedyna, dostępna i skuteczna forma ochrony przed pneumokokami.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki