BIPPoniedziałek, 29.5.2023

I Piastowski Tryptyk Organowy – posłuchaj głosu piastowskich katedr

I Piastowski Tryptyk Organowy – posłuchaj głosu piastowskich katedr

Podczas tryptyku zabrzmią instrumenty w trzech najważniejszych katedrach w naszym województwie – w Gnieźnie (w piątek, 5 maja o godz. 19.00), Kaliszu (w sobotę, 6 maja o godz. 17.00 ) i Poznaniu (w niedzielę, 7 maja o godz. 17.00).

Piastowski Tryptyk Organowy jest przedsięwzięciem podkreślającym walory sakralnego dziedzictwa piastowskiego w Wielkopolsce promując zarówno wartość zabytkową wybranych świątyń oraz muzykę organową i instrumenty organowe znajdujące się w ich wnętrzach.

Tegoroczna, pierwsza edycja tryptyku odbędzie się w najważniejszych katedrach Szlaku Piastowskiego – w Gnieźnie, Kaliszu i Poznaniu i będzie wydarzeniem uzupełniającym II Weekend na Szlaku Piastowskim. Każdorazowo koncert urozmaicony będzie dodatkowymi atrakcjami: w Poznaniu wejść będzie można na chór, a później spotkać się z przewodnikiem w stroju z epoki i zwiedzić z nim Ostrów Tumski, w Gnieźnie zwiedzić wzgórze Lecha i starówkę z przewodnikiem, a w Kaliszu obejrzeć pokaz zdjęć, posłuchać wykładu przygotowanego przez dr Piotra Sobolewskiego i wziąć udział w mszy świętej prowadzonej w języku łacińskim przez ks. dra Jarosława Powązka. Koncert organowy w Poznaniu poprowadzi organista Jacek Pupka, a wśród utworów usłyszeć będzie można m.in. improwizację organową na temat Bogurodzicy. W Gnieźnie Ryszard Superczyński weźmie nas w muzyczną podróż od dawnych czasów do współczesności, a w Kaliszu dr Krzysztof Niegowski uraczy nas m.in. swoją kompozycją Melodos gregorianicus.

Warto podkreślić, że inicjatywa spotkała się z dużą aprobatą ze strony władz jednostek samorządu terytorialnego oraz hierarchów kościelnych. Koncert w Gnieźnie objął patronatem honorowym Arcybiskup Gnieźnieński Wojciech Polak Prymas Polski, Starosta Gnieźnieński Beata Tarczyńska, Prezydent Gniezna Tomasz Budasz, Burmistrz Trzemeszna Krzysztof Dereziński, Burmistrz Kłecka Adam Serwatka oraz Wójt Gminy Łubowo Andrzej Łozowski. Koncert w Kaliszu natomiast swoim patronatem honorowym otoczył Biskup Kaliski dr Edward Janiak.

Organizatorem wydarzenia jest Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”, stowarzyszenie powołane w 2016 roku, którego podwaliną była umowa między jednostkami samorządu terytorialnego z terenu Wielkopolski, będącymi dzisiaj podmiotami finansującymi jego działalność: powiatami - Gnieźnieńskim, Kościańskim, Średzkim, Wągrowieckim, Wrzesińskim; miastami - Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec, gminy - Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września, Dominowo, Łubowo i Wągrowiec. Wydarzenie dofinansowuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Dokładny repertuar Piastowskiego Tryptyku Organowego dostępny jest na stronie www.szlakpiastowski.pl

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki