BIPŚroda, 07.6.2023

Młodzi rolnicy z Gniezna zakończyli staż zawodowy w Grecji

Młodzi rolnicy z Gniezna zakończyli staż zawodowy w Grecji
Praktyki odbyły się w ramach projektu „Ekologiczne rolnictwo przyszłością młodego rolnika”, o numerze 2016-1-PL01-KA102-025104, realizowanym przy wsparciu Unii Europejskiej z programu Erasmus+. Organizacją wysyłającą młodzież na staż było Akademickie Centrum Informacji i Edukacji Europejskiej (ACIEE), a organizacją goszczącą grecka GEORGIKES EKMETALEUSEIS.

Nie zabrakło mnóstwa okazji do poszerzania specjalistycznej wiedzy teoretycznej i praktycznej związanej z zawodem rolnika, m.in. rodzajami i metodami ekologicznych upraw prowadzonych w Grecji, technologiami wykorzystywanymi w rolnictwie greckim i europejskim, czy efektywnym zarządzaniem ekologiczną produkcją rolną oraz hodowlą zwierząt. Uczniowie pracowali m.in. na ekologicznej plantacji kiwi, dowiadując się na czym polega specyfika uprawy tych owoców, a także mieli okazję pracować i zdobywać doświadczenie zawodowe na ekologicznej plantacji bawełny oraz w gaju oliwnym, przy okazji poznając działalność i pracę lokalnej przetwórni oliwek. Odbyli także praktykę na plantacji winorośli, pracując w winiarni i poznając proces produkcji win oraz w fabryce produkującej systemy do nawadniania pól.

W ramach programu kulturowego stażyści wybrali się na wycieczkę na wyspę Skiathos - podczas rejsu nie zabrakło pięknych widoków i dobrej zabawy. Uczniowie odwiedzili także słynne prawosławne klasztory w Meteorach, wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz odbyli wycieczkę u podnóża najwyższej góry Grecji – Olimpu. Mieli także niepowtarzalną okazję zwiedzić farmę małży, poznając jej funkcjonowanie oraz próbując małży prosto z połowu i gotowanych z cytryną, co dla wielu osób było ciekawym doświadczeniem kulinarnym. Młodzież dzięki praktykom poszerzyła zasób specjalistycznego słownictwa w języku angielskim, niezbędnego do poruszania się po europejskich rynkach pracy, a także poznała możliwości, jakie oferuje Unia Europejska dla rolników państw członkowskich. Zdobyła również wiele informacji na temat Unii Europejskiej, współpracy międzynarodowej między Polską a Grecją, czy o kulturze i historii Grecji oraz samego regionu Riwiery Olimpijskiej.

Wszyscy uczniowie już wkrótce otrzymają wydane w dwóch wersjach językowych (po angielsku i po polsku) europejskie certyfikaty Europass-Mobilność, które potwierdzają kwalifikacje zawodowe, podnoszą konkurencyjność ich posiadaczy na europejskim rynku pracy i stanowią cenną przepustkę do efektywnego poszukiwania pracy, a także certyfikaty ukończenia stażu zawodowego. (tekst/foto ZSP nr 1)drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki