BIPPiątek, 09.6.2023

Wielki Zlot Słowian podsumowany

Wielki Zlot Słowian podsumowany
Jak poinformowali Piotr Gerlach oraz Andrzej Pieczyński z Fundacji „Scena Pobiedziska” Wielki Zlot Słowian okazał się organizacyjnym sukcesem, a jego formuła przyciągała zarówno mieszkańców naszego regionu, jak i gości z zagranicy, w tym chociażby ze Szwecji, Niemiec i Czech. Na Zlocie obecni byli nawet Hindusi.

Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali zgodnie niezwykłe zaangażowanie wolontariuszy, studentów i harcerzy, którzy bez przerwy czuwali nad bezpieczeństwem, logistyką i właściwym przebiegiem spotkania na Ostrowie Lednickim. Zdaniem organizatorów szczególnie atrakcyjnym elementem Zlotu było wyreżyserowanie przez Andrzeja Pieczyńskiego widowisko plenerowe „966. Dagome Iudex”, w którym w towarzystwie aktorów wystąpili również członkowie grup rekonstrukcyjnych. Spektakl obejrzało ponad 800 osób.

- Wielki Zlot Słowian był niepowtarzalną promocją powiatu gnieźnieńskiego i Ostrowa Lednickiego – mówiła Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – Dziękuję jego organizatorom za tak doskonałe uczczenie 1050. rocznicy chrztu Polski. Dziękuję za wytrwałość i pozytywną aurę, którą otoczyli Zlot i jego uczestników. Uważam, że nie możemy zmarnować tego doświadczenia i nie ukrywam, że chciałabym, aby Wielki Zlot Słowian zagościł na Ostrowie Lednickim na dłużej, stając się rozpoznawalną w całym kraju imprezą cykliczną – dodała starosta B. Tarczyńska.

Organizatorami Wielkiego Zlotu Słowian byli: Fundacja „Scena Pobiedziska”, Gmina łubowo i Powiat Gnieźnieński, we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Stowarzyszeniem Promocji Dziedzictwa Kasztelania Ostrowska i Drużyną Książęcą Grodu Grzybowskiego. Organizację Zlotu dofinansowano ze środków: Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966.pl.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki