BIPPiątek, 02.6.2023

Słowianie powrócą na Ostrów Lednicki

Słowianie powrócą na Ostrów Lednicki
na Ostrowie Lednickim w dniach od 25 do 29 maja br. Za sprawą organizowanego właśnie w tym czasie Wielkiego Zlotu Słowian nad brzegiem jeziora Lednickiego ponownie wzniesione zostanie historyczne obozowisko. Konferencja prasowa z udziałem między innymi Beaty Tarczyńskiej, starosty gnieźnieńskiego, zapowiadająca przedsięwzięcie, odbyła się 27 kwietnia.

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski Fundacja „Scena Pobiedziska”, wspólnie z Powiatem Gnieźnieńskim, Gminą Łubowo, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz ze stowarzyszeniem „Kasztelania Ostrowska” i Drużyną Książęcą Grodu Grzybowskiego organizują Wielki Zlot Słowian. To kilkudniowe wydarzenie wspierają również Narodowe Centrum Kultury oraz samorząd województwa wielkopolskiego. Program zlotu w całości nawiązywać ma do wydarzeń z 966 roku i historycznego w dziejach naszego państwa momentu przyjęcia chrztu przez Mieszka.

– Naszym celem jest wskrzeszenie na „Wyspie Władców” prawdziwie słowiańskiego, tętniącego życiem, obozowiska – mówi Andrzej Pieczyński, aktor i reżyser, prezes Fundacji „Scena Pobiedziska”. – Dzięki współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi z całej Polski, pokażemy słowiańskie zwyczaje, zachęcimy do spróbowania słowiańskiej kuchni i zabierzemy wszystkich w tajemniczy świat słowiańskich baśni. Oczywiście to tylko kilka atrakcji. Poza tym, w tych dniach na Ostrowie Lednickim odbędą się liczne koncerty i nocny przegląd filmów fabularnych. Zapłoną również słowiańskie ogniska. Wiele atrakcji czekać będzie jak zawsze na najmłodszych. Kulminacyjnym punktem zlotu będzie jednak stworzone specjalnie na tę okazję widowisko plenerowe „966. Dagome Iudex”, ukazujące wprowadzenie chrześcijaństwa na ziemie Polan – dodaje A. Pieczyński.

W przygotowanym z dużym rozmachem widowisku wystąpią między innymi osoby znane ze szklanego ekranu i scen teatralnych: Łukasz Nowicki, Jacek Kopczyński, Olga Paszkowska czy Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz. Jak zapowiadają organizatorzy turyści odwiedzający Wielki Zlot Słowian będą mogli skorzystać z bogatej oferty stoisk gastronomicznych i promocyjnych. W trakcie zlotu uruchomione zostanie również stoisko Poczty Polskiej z okolicznościowym datownikiem oraz specjalnie wydaną na tę okazję serią pocztówek. Nie zabraknie gier i zabaw oraz atrakcyjnych niespodzianek. Już dziś warto zaplanować w swoim kalendarzu majówkę na Ostrowie Lednickim.

Szczegółowy program Zlotu, regulamin oraz formularz rezerwacji pola namiotowego dostępne są na stronie internetowej: www.scenapobiedziska.pl. Więcej informacji organizacyjnych na www.wielkizlotslowian.pl. Wykaz miejsc noclegowych i baza gastronomiczna na terenie powiatu gnieźnieńskiego znajdują się w zakładce „gdzie spać/jeść” na stronie internetowej www.tupowstalapolska.pl.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki