BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Jacek Weiss odebrał nagrodę GKOB

Jacek Weiss odebrał nagrodę GKOB
starosty gnieźnieńskiego, nagrodę Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, przyznawaną przez wszystkich dotychczasowych starostów gnieźnieńskich.

Uroczyste spotkanie członków Kapituły z laureatem Nagrody odbyło się w piątek 8 kwietnia br. w auli Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, dawnego „Medyka” w Gnieźnie. Wręczeniu wyróżnienia towarzyszył okolicznościowy występ uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie.

Uhonorowany nagrodą Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego za rok 2015 Jacek Weiss urodził się w 1938 roku w Gnieźnie. Jest absolwentem szkół muzycznych w Gnieźnie, Poznaniu, Krakowie oraz Warszawie. Uczeń profesora Zbigniewa Drzewieckiego. Wieloletni wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Nagrodzony między innymi w konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi oraz konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Wiele razy występował z koncertami chopinowskimi w Polsce i zagranicą. Jego grę można było usłyszeć podczas pasterki w Bazylice św. Piotra w Rzymie, w katedrze Notre-Dame w Paryżu oraz wielu świątyniach na terenie całej Europy. Zaangażowany działacz społeczny, obrońca i propagator polskiego dziedzictwa kulturowego. W 1981 roku założył i przewodniczył NSZZ Solidarność pracowników Akademii Muzycznej. W latach 1997-2001 pełnił funkcję wiceministra kultury. Od wielu lat działa jako aktywny przewodnik turystyczny specjalizując się w wycieczkach dedykowanych Fryderykowi Chopinowi. Autor przewodnika: „Polskie ścieżki Chopina. Praktyczny przewodnik turysty”. Jako minister kultury przyczynił się do utworzenia w Gnieźnie szkoły muzycznej II stopnia. W sierpniu 2015 roku na budynku przy ulicy Chrobrego 38 w Gnieźnie odsłonięto tablice upamiętniającą niegdyś funkcjonującą tam księgarnię, należącą do rodziców Jacka Weissa - Józefa Weissa i jego żony Ireny. Całe życie związany był z kościołem katolickim, muzyką, kulturą oraz amatorskim sportem: kajakarstwem, pływaniem, turystyką. Uhonorowany miedzy innymi tytułem honorowego nauczyciela salezjańskich szkół kościelnych, laureat Nagrody Rektora Akademii Muzycznej w Warszawie. Jak sam dowcipnie przyznaje wśród wielu odznaczeń równie mocno ceni sobie również „pasowanie” na zbójnika w Bukowinie. Do dziś pasjonują go książki, w swojej bibliotece ma ich kilka tysięcy, w tym wyjątkową książkę o gnieźnieńskiej katedrze, którą w młodości otrzymał od ojca.

Już w styczniu, podczas spotkania noworocznego organizowanego przez Biuro Rady Powiatu swoją nagrodę odebrała druga laureatka nagrody pani Renata Szarzyńska, prezes gnieźnieńskiego stowarzyszenia MAKI.

Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego została ustanowiona z początkiem 2013 roku. Kapitułę tworzą starostowie gnieźnieńscy piastujący to stanowisko od 1999 roku. Nagroda ma na celu uhonorowanie osób wykazujących się wybitnymi zasługami na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego. Każdego roku mogą zostać nagrodzone maksymalnie dwie osoby – jedna osoba z powiatu i jedna spoza powiatu. Co ważne, dana osoba może otrzymać to wyróżnienie tylko jeden raz.

Aktualnie Kapitułę tworzą:
  • Teresa Marciniak – wdowa po śp. Jacku Marciniaku, Staroście Gnieźnieńskim w I kadencji samorządu powiatowego w latach 1999-2001
  • Krzysztof Ostrowski – Starosta Gnieźnieński w I kadencji samorządu powiatowego w latach 2001 – 2002 oraz III kadencji w latach 2006 – 2010
  • Jacek Kowalski - Starosta Gnieźnieński w II kadencji samorządu powiatowego w latach 2002 – 2006
  • Dariusz Pilak – Starosta Gnieźnieński w IV kadencji samorządu powiatowego w latach 2010 – 2014
  • Beata Tarczyńska - obecny Starosta Gnieźnieński (przewodnicząca Kapituły) Kandydatów do nagrody mogą typować tylko i wyłącznie członkowie Kapituły.
Nagroda ma charakter prestiżowy. Przyjmuje ona postać statuetki, odlanej z brązu oraz srebrnego pinsa, jak również specjalnej legitymacji podpisanej przez członków Kapituły. Dotychczas laureatami nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego zostali:
  • Helena Kowalewska i prof. Stefan Jurga (2012 r.)
  • Arcybiskup Henryk Muszyński i prof. Jerzy Strzelczyk (2013 r.)
  • Michał Bernard Wojtczak i Łukasz Kuropaczewski (2014 r.)
  • Renata Szarzyńska i Jacek Weiss (2015 r.)


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki