BIPNiedziela, 04.6.2023

Energia geotermalna szansą na rozwój naszego regionu

Energia geotermalna szansą na rozwój naszego regionu
która odbyła się 16 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. Patronat nad konferencją objęła Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

W cieszącym się dużą popularnością spotkaniu uczestniczyli goście z całej Polski, w tym między innymi przedstawiciele świata nauki, parlamentarzyści, samorządowcy, przedsiębiorcy, uczniowie oraz przedstawiciele stowarzyszeń i osoby zainteresowane zagadnieniem geotermii. – Energia geotermalna, daje nam ogromne możliwości zastosowań, zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach indywidualnych – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – Różnorodne zastosowanie geotermii, od produkcji energii elektrycznej po wytwarzanie energii cieplnej, w wieloletniej perspektywie skutkować może nie tylko poprawą stanu środowiska naturalnego, a przez to wzmożoną troską o nasze zdrowie, ale i za sprawą niskich kosztów wydobycia i niewyczerpalności źródeł wzrostem zamożności mieszkańców – dodaje starosta B. Tarczyńska.

Prelekcje na temat energii gorących wód w regionie, szans związanych z ich wykorzystaniem oraz koncepcji stworzenia elektrociepłowni geotermalnej na terenie naszego powiatu przedstawili: dr inż. Marek Kaźmierczak, prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Kozłowski, dr hab. inż. Mieczysław Struś oraz specjalista ds. Funduszy Europejskich Justyna Jastrzębska.

Warto podkreślić, że polskie zasoby energii geotermalnej porównywalne są z zasobami energii zawartymi w pokładach węgla kamiennego i brunatnego. Jak wynika z naukowych ekspertyz złoża wód termalnych w Polsce nie są równomiernie rozmieszczone, a właśnie Wielkopolska, obok województwa łódzkiego, jest w tym względzie szczególnie uprzywilejowana.

Konferencja została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wspólnie ze Stowarzyszeniem Polskiej Geotermii Asocjacji im. prof. Juliana Sokołowskiego oraz Stowarzyszeniem „Zrównoważony Rozwój – Geotermia w Polsce” im. Św. Królowej Jadwigi.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki