BIPWtorek, 30.5.2023

Nowa atrakcja turystyczna na Szlaku Piastowskim

Uroczystego otwarcia punktu widokowego dokonali: Starosta Gnieźnieński Jacek Kowalski, Burmistrz Miasta i Gminy Trzemeszno Dariusz Jankowski, Dyrektor Departamentu Kultury Fizycznej i Turystyki Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Wiktor, Przewodniczący Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski" Bogusław Rzyski (pomysłodawca utworzenia punktu) oraz Poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski.

Punkt widokowy na Wale Wydartowskim to najwyższe wzniesienie Wysoczyzny Gnieźnieńskiej, równocześnie najwyższy punkt Powiatu Gnieźnieńskiego, czwarte wzniesienie w Województwie Wielkopolskim.

Nowo wybudowana wieża jest czwartą, znajdującą się w tym miejscu. Przy dobrej widoczności rozciąga się rozległy widok: w kierunku zachodnim widoczne zabudowania Gniezna i Trzemeszna, w kierunku północno-wschodnim widoczna panorama Mogilna, w kierunku południowo-wschodnim kominy elektrowni w Pątnowie.

Inwestycja była realizowana od 2002 roku, począwszy od zakupu działki rolnej od miejscowego rolnika, opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego, przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji technicznej i wykonaniem robót budowlanych.

W roku 2005 znaczącą pomoc finansową na budowę wieży uchwalił Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

Wybudowanie wieży widokowej w Dusznie to jedno z wielu działań podejmowanych przez samorząd Powiatu Gnieźnieńskiego w zakresie rozwoju turystyki.

 
 
 
Agnieszka Rzempała-Chmielewska
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki