Ciepło może być tanie i ekologiczne
Jak wskazywali organizatorzy spotkania, powiat gnieźnieński to doskonałe miejsce do pozyskiwania i przetwarzania agrobiomasy oraz do sprzedaży gotowych produktów.
- Celem konferencji, która odbyÅ‚a siÄ™ dnia 29 wrzeÅ›nia br. w Kiszkowie, a której hasÅ‚o przewodnie brzmiaÅ‚o „Tanie i ekologiczne ciepÅ‚o dla Wielkopolan z lokalnej agrobiomasy”, byÅ‚a prezentacja zaÅ‚ożeÅ„ Programu Rozwoju Inteligentnych Specjalizacji i PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci (RIS3), modelu dziaÅ‚ania i współpracy w zakresie wytwarzania oraz wykorzystywania lokalnej agrobiomasy na cele opaÅ‚owe – tÅ‚umaczy Magdalena MusiaÅ‚owicz, dyrektor wydziaÅ‚u Ochrony Åšrodowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - ZostaÅ‚y poruszone również bardzo ciekawe kwestie praktycznego wdrażania Programów Gospodarki Niskoemisyjnej oraz wypeÅ‚niania oczekiwaÅ„ Pakietu Klimatyczno – Energetycznego UE i co ważne możliwoÅ›ci ich finansowania. Nie ma wÄ…tpliwoÅ›ci, że biomasÄ™ rolnÄ… warto wykorzystywać z wielu powodów. Przede wszystkim paliwo to jest nieszkodliwe dla Å›rodowiska, natomiast ogrzewanie niÄ… staje siÄ™ coraz bardziej opÅ‚acalne. Ceny biomasy sÄ… bowiem konkurencyjne na rynku paliw. Wykorzystanie jej pozwala zagospodarować nieużytki i spożytkować odpady – wskazuje dyrektor MusiaÅ‚owicz.
Organizatorami spotkania byli: Roman DÅ‚ugi Koordynator Inicjatywy Klastrowej GREENEVO PARTNER, Beata TarczyÅ„ska Starosta Powiatu GnieźnieÅ„skiego oraz Tadeusz BÄ…kowski Wójt Gminy Kiszkowo. - Powiat gnieźnieÅ„ski jest powiatem rolniczym, a co za tym idzie doskonaÅ‚ym miejsce do produkcji i pozyskiwania biomasy rolnej – mówiÅ‚ reprezentujÄ…cy starostÄ™ gnieźnieÅ„skiego Marcin MakohoÅ„ski. – Jak siÄ™ okazuje ma to niemaÅ‚e znaczenie gospodarcze w naszym powiecie. Wnioski z konferencji sÄ… jednoznaczne, potencjaÅ‚ agrobiomasy może stać siÄ™ już w najbliższych latach wiodÄ…cym elementem rozwoju lokalnego. Obecnie bowiem coraz wiÄ™cej, nie tylko przedsiÄ™biorców, ale i pojedynczych gospodarstw rozważa możliwość wykorzystania produkcji rolniczej do celów energetycznych. Dlatego też koniecznym dziaÅ‚aniem wydaje siÄ™ być wsparcie rynku podaży i popytu przez utworzenie na terenie powiatu gnieźnieÅ„skiego lokalnych centrów biomasy.
Spotkanie w gminie Kiszkowo miało nie tylko wymiar teoretyczny. Po dyskusji nastąpił przejazd do gospodarstwa agroenergetycznego firmy ASKET, gdzie goście mieli możliwość obejrzenia linii technologicznej BIOMASSER podczas pracy, zapoznania się z nowościami
i porozmawiania o technologii.