BIPŚroda, 31.5.2023

Dąbrówka ponownie w Gnieźnie

Dąbrówka ponownie w Gnieźnie
Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Centrum Kultury eSTeDe oraz teatr „Circus Ferus” chcą odtworzyć to historyczne wydarzenie, lecz już w bardzo współczesnej formie. W czwartek, 10 września br., w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca imprezę plenerową „Zanim Mieszko przyjął Chrzest - Przybycie Dąbrówki do Gniezna”. - Chcemy, by to wydarzenie przede wszystkim wpłynęło na świadomość mieszkańców – mówi Robert Gaweł, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. – Inicjatywa w niekonwencjonalny sposób przypominać ma fakty związane z powiatem gnieźnieńskim, jako miejscem, gdzie rodziła się polska państwowość - tłumaczy R. Gaweł. - Według źródeł historycznych Dąbrówka przybyła do Gniezna w 965 roku, stąd właśnie data performance.
Współorganizatorem i koordynatorem wydarzenia jest powiatowe Centrum Kultury eSTeDe. – 25 września w samo południe spod budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki wyruszy barwny, spontaniczny i głośny korowód – informuje Grzegorz Reszko, dyrektor CK eSTeDe. – Paradzie na Rynek, ulicami: Łubieńskiego, Dąbrówki, Wyszyńskiego, Jana Pawła II, Sienkiewicza i Chrobrego towarzyszyć będą nietypowe pojazdy. Reszta to niespodzianka – dodaje G. Reszko. O oprawę imprezy zadbają członkowie poznańskiej grupy „Circus Ferus”. Jak mówi lider formacji Kuba Kapral – tego dnia w Gnieźnie będzie efektownie, zabawnie, ale i wzruszająco.
- W organizację symbolicznego, ponownego przybycia Dąbrówki do Gniezna włączyły się szkoły ponadgimnazjalne powiatu gnieźnieńskiego, których poprzebierani uczniowie również wezmą udział w orszaku Dąbrówki – mówi Marcin Makohoński, dyrektor wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego. – W ten sposób, łącząc walory edukacyjne i rozrywkowe, zachęcamy młodzież do odkrywania naszej wielkiej historii, która bezdyskusyjnie miała swój początek na terenach obecnego powiatu gnieźnieńskiego – zaznacza M. Makohoński.
Z całą pewnością 25 września br., czeka nas wyjątkowe w skali powiatu wydarzenie. Już dziś wszystkim mieszkańcom życzymy dobrej zabawy.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki