BIPPiątek, 31.3.2023

Zaczarowana Akademia Gitary

Zaczarowana Akademia Gitary
Powiat Gnieźnieński od wielu lat wspiera organizację tego wyjątkowego i znanego już nie tylko w naszym kraju, ale i w Europie święta gitary. Jestem zaszczycona, że razem z Państwem mogę wziąć udział w inauguracji Festiwalu, który już tradycyjnie odbywa się w Gnieźnie - mówiła Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. To wielkie wyróżnienie, że dzisiejszego wieczoru gościmy w Archikatedrze Gnieźnieńskiej tak znakomitych artystów. Serdecznie dziękuję organizatorom za dobrą współpracę i pamięć o Gnieźnie. Dziękuję również księdzu Prymasowi Wojciechowi Polakowi i ks. kanonikowi Janowi Kasprowiczowi za przychylność i umożliwienie powrotu inauguracyjnego koncertu Akademii w mury naszej zabytkowej Katedry– dodała B. Tarczyńska.

Blisko dwugodzinny koncert zabrał licznie zgromadzoną publiczność w świat doskonałych dźwięków sześciu strun oraz akordeonu. Jak zgodnie komentowali wszyscy, którzy tego dnia gościli na gnieźnieńskim koncercie, był on po prostu perfekcyjny. Z całą pewnością przejdzie on do historii wydarzeń kulturalnych pierwszej stolicy Polski jako najciekawsze muzyczne wydarzenie bieżącego roku. Podkreślić trzeba fakt, iż podczas koncertu miało miejsce prapremierowe wykonanie „Petit Concerto”, autorstwa A. Tansmana. Opracowanie utworu na gitarę i orkiestrę przygotował Angelo Gilardino z dedykacją dla Łukasza Kuropaczewskiego.

Gwiazda wieczoru, Richard Galliano, który jako pierwszy wprowadził akordeon do świata jazzowej improwizacji przedstawił swoją solową kompozycję „Opale Concerto”,a w koncercie podwójnym na gitarę, akordeon i orkiestrę smyczkową Astora Piazzolli, zaprezentował niesłychane umiejętności interpretacyjne wspólnie z Łukaszem Kuropaczewskim. Całości bogactwa brzmień dopełniła obecność dyrygenta Krzesimira Dębskiego, który tego wieczora kierował Orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki