BIPSobota, 03.6.2023

Już w najbliższy piątek, 14 sierpnia br., w Archikatedrze Gnieźnieńskiej o godzinie 19:00 rozpocznie się inauguracyjny koncert VIII edycji Akademii Gitary.

Już w najbliższy piątek, 14 sierpnia br., w Archikatedrze Gnieźnieńskiej o godzinie 19:00 rozpocznie się inauguracyjny koncert VIII edycji Akademii Gitary.
Czołowy polski gitarzysta klasyczny, Łukasz Kuropaczewski, zagra w duecie z jednym z najsłynniejszych akordeonistów europejskich – Richardem Galliano, orkiestrą zaś zadyryguje Krzesimir Dębski.

Koncert Inauguracyjny będzie nie tylko spotkaniem artystów, ale również różnorodnych muzycznych nurtów. Wszystko to będzie miało miejsce w niezwykłej atmosferze Archikatedry Gnieźnieńskiej, do której Koncert Inauguracyjny Akademii Gitary powraca po rocznej przerwie.

Richard Galliano należy do grona najbardziej uznanych europejskich instrumentalistów współczesnych kompozytorów. Swoje inspiracje czerpie w dużej mierze z jazzu, jaki również z muzyki klasycznej i etnicznej. Jako pierwszy wprowadził akordeon do świata jazzowej improwizacji. Różnorodność tych wpływów będzie można usłyszeć w solowej kompozycji Galliano Opale Concerto oraz w Koncercie podwójnym na gitarę, akordeoni orkiestrę smyczkową AstoraPiazzolli, który artysta wykona wspólnie z Łukaszem Kuropaczewskim.

Na bogactwo brzmień wpłynie także obecność dyrygenta Krzesimira Dębskiego. Muzyk swoją karierę rozpoczynał jako skrzypek jazzowy. Szerokiej publiczności znany jest również jako aranżer i kompozytor muzyki współczesnej, filmowej oraz teatralnej. Tego wieczora będzie kierował Orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu. Ponadto, koncert uświetni premiera utworu Petit Concerto autorstwa Aleksandra Tansmana, którego opracowanie przygotował włoski kompozytor Angelo Giraldino z myślą o umiejętnościach Łukasza Kuropaczewskiego.

Wstęp wolny - wejściówki dostępne w CK eSTeDe oraz przed koncertem - uwaga ilość ograniczona!

Inauguracja Akademii Gitary - www.tv.gniezno.pl
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki