BIPCzwartek, 08.6.2023

Wkrótce kolejna edycja Akademii Gitary

Wkrótce kolejna edycja Akademii Gitary
O tym na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie w dniu 24 czerwca 2015 roku poinformowali organizatorzy Festiwalu.

VIII edycja festiwalu Akademia Gitary odbędzie się między 14 sierpnia a 6 września. Rozpocznie ją wyjątkowy koncert inauguracyjny, podczas którego na scenie spotkają się francuski wirtuoz akordeonu Richard Galliano, wybitny gitarzysta klasyczny Łukasz Kuropaczewski oraz orkiestra Teatru Muzycznego pod batutą Krzesimira Dębskiego. Podczas inauguracji będzie miała miejsce polska premiera kompozycji Petit Concerto autorstwa Aleksandra Tansmana. Opracowania utworu na gitarę i orkiestrę dokonał ceniony włoski kompozytor Angelo Gilardino, dedykując ją Łukaszowi Kuropaczewskiemu. Kompozycja zostanie prapremierowo wykonana 14 sierpnia w Archikatedrze w Gnieźnie oraz dzień później w poznańskiej Auli UAM.

Co jeszcze w Gnieźnie?

Recital Gabriela Bianco zapowiada się jako niezapomniane artystyczne przeżycie. Mimo młodego wieku francuski gitarzysta zdążył zachwycić publiczność na kilku kontynentach. Jest muzykiem niesamowicie wszechstronnym: jego repertuar zawiera różnorodne kompozycje pochodzące ze wszystkich okresów historii muzyki klasycznej.
Gnieźnieńska publiczność będzie mieć szansę posłuchać Gabriela Bianco 22 sierpnia o godz. 19.30 w Kościele Farnym. Wstęp wolny!

Artyści 2015

Jak co roku, na wielkopolskie sceny zapraszamy najbardziej utalentowanych muzyków klasycznych oraz wirtuozów innych gatunków muzycznych, w tym flamenco, jazzu, rocka i bluesa. W gronie tegorocznych artystów znaleźli się m.in.: Marek Napiórkowski, Atom String Quartet, Woch & Guzik Duo, PetritÇeku, Adriano Del Sal, Krzysztof Meisinger, Tomasz Zawierucha, Duo Arpeggione oraz Daniel Spaleniak.

Mistrz flamenco: Gerardo Núñez

Tydzień po koncercie inauguracyjnym, 22 sierpnia, za sprawą Akademii Gitary w Poznaniu zagości światowa gwiazda muzyki flamenco - Gerardo Núñez. To, obok goszczącego na ubiegłorocznej edycji festiwalu Vicente Amigo, najważniejsza postać gitary flamenco na świecie. Grę Núñeza wyróżnia wyjątkowa wirtuozeria i umiejętność łączenia stylów muzycznych. Jego twórczość jest głęboko zakorzeniona w tradycji flamenco, jednak muzyk nie boi się czerpać także z innych gatunków, w tym szczególnie z jazzu.

Światowy poziom tegorocznego Kursu Mistrzowskiego

Akademia Gitary posiada także wymiar edukacyjny. Międzynarodowy charakter festiwalu stwarza wyjątkowe środowisko do nauki i rozwoju, co wykorzystujemy podczas organizacji Kursów Mistrzowskich. Do uczestnictwa w kursach zapraszamy młodych adeptów gitary klasycznej, oferując im możliwość szlifowania umiejętności pod okiem wyjątkowej kadry nauczycielskiej, w której skład wchodzą najlepsi pedagodzy i uznani na całym świecie gitarzyści. Tegoroczny Kurs odbędzie się w dniach 23-29 sierpnia w Jarocinie. Zapisy trwają.

Happening Gitarowy na Starym Rynku w Poznaniu

Kulminacją działań popularyzujących gitarę – stanowiących główną misję festiwalu - jest Happening Gitarowy na poznańskim Starym Rynku, gromadzący rok rocznie kilkuset amatorów tego instrumentu. Happening to zarazem największe wydarzenie w programie Akademii Gitary. Planowana na 30 sierpnia 2015 impreza każdego lata gromadzi w jednym miejscu kilkuset amatorów sześciu strun. Na Happeningu zagrać może dosłownie każdy! Wystarczy naprawdę niewiele – gitara klasyczna, elektryczna, ukulele… i dobre chęci. Tegorocznym utworem będzie „Don’t worry, be happy” z repertuaru Bobby\'ego McFerrina.

Gitarowe święto w całej Wielkopolsce

Koncerty, warsztaty, happeningi, projekty dla dzieci i seniorów, pikniki gitarowe… a to jeszcze nie wszystko! W programie już tradycyjnie pojawi się gitara pod niemalże każdą postacią. Klasyka, jazz,flamenco,a nawet alternatywa zabrzmią w otoczeniu najpiękniejszych miejsc województwa. Festiwal już od ośmiu lat dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie o tak dużym zasięgu i wysokiej randze.

Informacje o biletach

Wstęp na większość wydarzeń jest darmowa. Bilety na Inaugurację Festiwalu oraz koncert mistrza flamenco Gerardo Núñeza są dostępne w serwisach: www.eBilet.pl, www.bilety24.pl oraz w poznańskim CIM.

Więcej informacji o festiwalu oraz jego szczegółowy program na www.akademiagitary.pl oraz www.facebook.com/akademiagitary.festiwal
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki