BIPNiedziela, 28.5.2023

Bolesław Chrobry powraca na fotografii

Bolesław Chrobry powraca na fotografii
Wernisaż zorganizowany został z okazji 30 rocznicy odbudowania i odsłonięcia pomnika pierwszego króla Polski.

3 maja 1985 roku był dniem bardzo ponurym i deszczowym, a pomimo tego na wzgórzu Lecha zgromadził się cały sztab fachowców, przedstawicieli lokalnych władz i niemało mieszkańców, aby oglądać ustawienie na cokole ważącej kilka ton postaci króla – wspomina Henryk Maćkowiak, uczestnik wydarzeń sprzed trzydziestu lat, który najważniejsze momenty zapisał na kliszy aparatu. – Odbywające się sześć dni później uroczyste odsłonięcie pomnika, było prawdziwym świętem miasta z całym ówczesnym ceremoniałem. A więc władza państwowa, połączone chóry i orkiestra, patetyczne przemówienia… Było to wówczas wielkie wydarzenie – wspomina H. Maćkowiak.

Beata Tarczyńska, Starosta Gnieźnieński, w okolicznościowym piśmie podziękowała autorowi wystawy za kilkudziesięcioletnią pracę fotografika-dokumentalisty, która w jej opinii jest niezwykle cenna dla upamiętnienia ważnych wydarzeń z życia naszego regionu. Pani Starosta dodała, że to dzięki wielkiej pasji pana Henryka Maćkowiaka, technicznej staranności oraz twórczej inwencji możemy powracać wspomnieniami do minionych, ulotnych chwil.
Marcin Makohoński, doradca Starosty oraz Grzegorz Reszko, dyrektor Centrum Kultury, wyrazili przekonanie, że wystawa może być doskonałym początkiem cyklu prezentacji gnieźnieńskich twórców w eSTeDe.

Henryk Maćkowiak wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach zbiorowych i autorskich w Polsce i poza granicami kraju. Uczestniczył w kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursach fotograficznych zdobywając szereg nagród i wyróżnień. Jego prace były publikowane w różnych czasopismach i wydawnictwach. W swojej twórczości koncentruje się na dokumentowaniu historycznych wydarzeń, rejestrowaniu zachodzących w Gnieźnie zmian i promowaniu piękna naszego powiatu. Wystawę będzie można oglądać do 21 maja br.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki